Projekt železničnej trate TEN-T, ktorá je súčasťou koridoru Paríž – Viedeň – Bratislava, už má dopravno-urbanistickú štúdiu. Tá predkladá dva varianty, kadiaľ povedie trať.
Trať má viesť popri Nivách
Rozdiel medzi variantmi je len v úseku, ktorý vedie centrom mesta. Oba varianty sú situované do blízkosti Národného divadla, pritom jeden – východný, je bližšie k stanici Nivy. „Ten uprednostňujeme, pretože je výhodnejší pre cestujúcich medzi jednotlivými typmi dopravy,“ hovorí Viktória Chomová, konateľka spoločnosti DI Koridor, ktorá spracúva projektovú dokumentáciu. Okrem toho, že trať bude súčasťou medzinárodného koridoru, bude dôležitá aj pre mestskú dopravu.
Jej väčšia časť bude v tuneli, v meste bude mať tri stanice – Predmestie, Filiálka a Petržalka, ako aj dve zastávky – Nivy a Centrum. „Rozdiel medzi stanicami a zastávkami je v tom, že na staniciach je viac koľají a vlaky sa tu môžu predbiehať,“ hovorí Chomová.
Tunelová trať bude mať asi šesť kilometrov. Pôjde od Predmestia v smere na Filiálku a Šancovú ulicu, potom popod Dunaj a von bude vychádzať za Einsteinovou ulicou neďaleko obchodného domu Átrium.
Tunel budú od Šancovej raziť
Tunel bude v hĺbke 16 až 40 metrov pod zemou. Niektoré úseky zrealizujú razením, vtedy sa pracuje len pod zemou a stavba tunela nenarušuje život, dopravu či stavby na povrchu.
„Časť v úseku od Predmestia po Filiálku bude hĺbená z povrchu od Šancovej, popod Dunajom až po Petržalku bude tunel razený,“ povedala Chomová. Dodala, že razený tunel bude dvojrúrový a v každej rúre bude jedna koľaj. V hĺbenom tuneli budú môcť byť v jednej rúre aj dve koľaje.
Projekt aj inžiniering stavby robí spoločnosť DI Koridor, tú na tento účel vytvorili Dopravoprojekt a Infraprojekt.
Na otázku, či nie je tunel pod Dunajom problémovým úsekom, odpovedala Chomová, že táto časť nebude problémovejšia ako tá, ktorá povedie centrom.“ V hlavnom tíme pracuje asi 50 projektantov, čo sa týka úseku pod Dunajom, existujú skúsenosti z viedenského metra, ktoré vedie pod riekou.“
Trať nie je v územnom pláne
V súčasnosti projekt z hľadiska vplyvov na životné prostredie posudzuje ministerstvo životného prostredia.
Dopravno-urbanistická štúdia, ktorá je hotová, by mala byť podkladom pre zmenu územného plánu, keďže projekt doň nebol zapracovaný.
Okrem prepojenia Predmestia a Petržalky zahŕňa projekt TEN-T aj elektrifikáciu trate Devínska Nová Ves – Marchegg a spojenie letiska so železničnou sieťou.
Stavba by sa mala začať v roku 2010 a dokončená by mala byť o päť rokov neskôr.
Električka na päť rokov
Na verejnom prerokovaní dopravno-urbanistickej štúdie železničnej trate TEN-T sa obyvatelia pýtali najmä na jej koordináciu s nosným systémom MHD.
Zástupcovia železníc aj mesta tvrdia, že projekt je zladený s plánovanou trasou nosného systému MHD – rýchloelektričky do Petržalky. Trať električky má byť hotová v roku 2010. Päť rokov – kým železnice postavia tunel popod Dunaj, má premávať po zrekonštruovanom Starom moste, potom má využívať tunel trate TEN-T.
Viacerí občania kritizujú mesto, že plánuje stavať na Starom moste „trať na päť rokov“. „Je to plytvanie peniazmi,“ povedal Marcel Slávik zo združenia domových samospráv. Tomáš Fabor z magistrátu oponoval. „Mesto nemôže na dopravné riešenie čakať až do roku 2015,“ povedal. Dodal, že je nutné zrekonštruovať Starý most a náklady na stavbu električkovej trate nebudú v rámci jeho opráv takou veľkou položkou.
Dodal tiež, že ešte nie je isté, či aj po roku 2015, keď električka začne využívať tunel pod Dunajom, nezostane zachovaná zároveň aj jej trať na moste.
(japa)