kých umelcov v náboženských či rituálnych kontextoch, zasadených do politických, sociálnych a spoločenských štruktúr jednotlivých krajín juhoamerického kontinentu.
Fotografie, obrazy, videoinštalácie prinášajú pohľady umelcov na vraždy, zmiznutia, únosy, násilie prepojené s každodenným životom.
Rôzne umelecké formy k téme násilia a smrti sú čiastočne dokumentárnymi, kritickými, ironickými či poetickými vyjadreniami umelcov. Výstava prináša pohľad na krvavú koloniálnu históriu a vyvražďovanie pôvodných obyvateľov juhoamerického kontinentu, boj mladých demokratov proti korupcii, chaos v neprehľadných miliónových metropolách či násilie a korupciu politikov a polície.
Divadlo krutosti odráža rôzne podoby "violencie" v umeleckých predobrazoch - mexický videoumelec Ivan Edeza prináša príbeh zo 70. rokov, na ktorý natrafil na trhovisku Tepito v Mexico City. Krutý a smutný dokument prináša hon bielych zabijakov strieľajúcich z helikoptéry na obyvateľov amazónskeho pralesa v Brazílii. Impresívna inštalácia Brazílčana Cilda Meirelesa zobrazuje trojicu peniaze - moc - spiritualita. Clown Skull ďalšieho brazílskeho umelca Vika Muniza a siluetové performance Kubánky Any Mendieta zobrazujú rituály praktizované v Mexiku a na Kube, ktoré sú silno prepojené s radikálnymi umeleckými avantgardami moderny či prácu Pedra Reyesa o postave Santa Muerte, ktorý je od 80. rokov "duchovným ochrancom" mexických kriminálnikov, drogových dílerov a uväznených.
Prezentácia Viva la Muerte! v Kunsthalle na Museum-
splatz 1 vznikla v spolupráci s Centro Atlántico de Arte Moderno na Kanárskych ostrovoch. Je prístupná denne od 10.00 do 19.00, vo štvrtok do 22.00 až do 17. februára 2008.
Dr. Lakra: Bez názvu, 2007. |