Bratislavské Staré Mesto rozhodne o proteste prokurátora
Bratislava 25. októbra (TASR) - Protestom prokurátora, ktorý navrhuje zrušiť v apríli 2007 prijaté všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o voľných pouličných ...
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Bratislava 25. októbra (TASR) - Protestom prokurátora, ktorý navrhuje zrušiť v apríli 2007 prijaté všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o voľných pouličných aktivitách v centre Bratislavy, sa musí zaoberať zastupiteľstvo Starého Mesta.
Prokuratúra žiada, aby protestu bolo v lehote do 30 dní vyhovené. Súčasne navrhuje, aby VZN bolo v celom rozsahu zrušené do 90 dní od doručenia protestu, ktorý Staré Mesto dostalo 12. októbra. Podľa jeho hovorkyne Aleny Kopřivovej materiál do novembrového rokovania miestneho zastupiteľstva je pripravený, musí ho ešte schváliť miestna rada.
S prijatým VZN je nespokojný predseda strany Úsvit Ivan Hopta, ktorý zaslal podnet generálnemu prokurátorovi SR so žiadosťou o preskúmanie jeho zákonnosti. Podľa Hoptu VZN sa týka politických aj umeleckých prejavov a je v rozpore s Ústavou a viacerými zákonmi SR, aj medzinárodnými dohovormi, ku ktorým sa SR prihlásila. Nariadenie vraj obmedzuje slobodu slova a umeleckého prejavu, nezákonným spôsobom ho cenzuruje, keď predpisuje účastníkom voľných pouličných aktivít čo môže, alebo nemôže obsahovať ich umelecká tvorba. VZN schválilo aj zákaz propagovať komunizmus a Hopta pripomína, že v právnom systéme SR nie je vymedzený pojem komunizmus a možno pod neho účelovo zahrnúť rôzne postoje a názory.
"Autori nariadenia sa domnievajú, že je možné obmedziť politickú súťaž rôznych historických a filozofických konceptov administratívne, najmä dôslednou cenzúrou," konštatuje Hopta, podľa ktorého je VZN v rozpore so zákonmi SR aj určením budov, pri ktorých pouliční umelci nemôžu svoje aktivity vykonávať. Tieto otázky riešia iné zákony SR a nariadenie ide nad ich rámec. Predseda Úsvitu pripomína, že zavádzanie cenzúry do verejného života je signálom o snahách mocensky ovládať spoločnosť a jednotlivcov. Taká snaha vraj priamo aj nepriamo obmedzuje a likviduje demokratické princípy, nahradzuje ich fungovaním mocenských organizácií, ktoré nadobúdajú fašistický charakter. Hopta verí, že prokuratúra prijme také opatrenia, ktoré by smerovali k zrušeniu tohto kontroverzného nariadenia.