Takmer rok po voľbách sa karlovoveská pravica a ľavica stále sporia o posty v samospráve. Politické napätie trváaj v Ružinove.
V Karlovej Vsi zriadili funkciu uvoľneného poslanca a tajomníka miestnej rady, ktorý bude pôsobiť na miestnom úrade. „Personálne by sme ju mali obsadiť v najbližšom čase,“ povedal poslanec Branislav Zahradník (SDKÚ).
Zmena je súčasťou novej organizačnej štruktúry, ktorú schválili miestni poslanci tento mesiac. Starostka Iveta Hanulíková (Smer) odmietla toto uznesenie podpísať, poslanci ho však na mimoriadnom rokovaní potvrdili trojpätinovou väčšinou.
Okrem toho sa na úrade zrušilo dvojstupňové vedenie – všetky oddelenia teraz podliehajú priamo pod starostku. Poslanci okrem toho pozastavili čerpanie rozpočtu na vestník mestskej časti, s ktorým nie sú spokojní.
Politické spory
Takisto ako na začiatku roka v Ružinove, aj v Karlovej Vsi ide o stranícky konflikt medzi pravicovými poslancami a ľavicovou starostkou.
Tá totiž najprv trvala na odchode predvolebného prednostu miestneho úradu Jozefa Harvančíka a potom odvolala jeho nástupcu Pavla Derkaya, na ktorom sa na jar dohodla s pravicou. Na jeho miesto vymenovala Alberta Liptovského.
Na protest pravica, ktorá má v pléne veľkú väčšinu, odhlasovala za člena finančnej komisie bývalého starostu Bystríka Hollého (KDH). Ten však nemá takú možnosť ovplyvňovať dianie na miestnom úrade ako budúci uvoľnený poslanec – ten má túto úlohu zo zákona.
Pravica sa okrem iného sťažuje na zlú prácu stavebného úradu a na nekvalitu a neobjektívnosť karlovoveského vestníka. Posledné číslo vzniklo bez vedomia redakčnej rady. „V nej však nemajú zastúpenie poslanci z nášho klubu,“ povedal poslanec František Koník (Smer).
Ružinov a Petržalka
Podobná situácia ako v Karlovej Vsi je v Ružinove. Tam starosta Slavomír Drozd takisto odvolal prednostku Lýdiu Adamovičovú, ktorá bola vo funkcii už za predchádzajúceho pravicového vedenia mestskej časti.
Skúsenosti majú v Ružinove aj s uvoľnenými poslancami. Stali sa nimi na istý čas šéfovia klubov SDKÚ a KDH, keď starosta odmietol jedného z nich ako svojho zástupcu. Aj tu má pravica veľkú väčšinu, takže si môže odhlasovať uznesenia aj proti vôli starostu.
V Petržalke stojí starosta Milan Ftáčnik proti plénu zloženému takmer výlučne z pravicových poslancov. „Ja rešpektujem právomoci zastupiteľstva, poslanci zasa rešpektujú kompetencie starostu,“ povedal Ftáčnik pre agentúru Sita. Podarilo sa mu zhodnúť sa na štvorročných prioritách mestskej časti, o čo sa doteraz márne pokúša Hanulíková aj Drozd.