Od novembra sa na verejných priestranstvách v celom Starom Meste nebude môcť v určených hodinách piť alkohol. Nové pravidlá schválili miestni poslanci tento týždeň. Zároveň zrušili doterajšie nariadenie, ktoré hovorilo, že piť sa nesmie len v okruhu 100 metrov od škôl, kostolov či sídla prezidenta. Sprísnili sa aj hodiny, v ktorých zákaz platí – doteraz to bolo od šiestej ráno do polnoci, po novom sa piť nebude môcť od piatej ráno do tretej v noci.
Zákaz platí po novom aj pre predaj alkoholických nápojov cez okienka či v kioskoch priamo na ulicu. Týka sa to napríklad novinových stánkov, v ktorých dostať darčekové balenia alkoholu. Ak zákaz poruší jednotlivec, zaplatí pokutu 1000 korún ako doteraz, právnická osoba od 5000 do 200-tisíc korún. Výnimku zo zákazu majú letné terasy a akcie povolené obcou – teda napríklad vianočné trhy alebo oslavy Silvestra.
Problémové miesta
Popíjanie na verejnosti a s tým spojené výtržnosti sú častým problémom v celej Bratislave. V Starom Meste sú najkritickejšie Predstaničné námestie, Námestie slobody, Námestie SNP a najnovšie Poštová ulica. Stretávajú sa tu bezdomovci a skupiny mladých ľudí a popíjajú. Pritom často porušujú ďalšie nariadenia – o nočnom pokoji či čistote verejných priestranstiev.
Pitie v rozpore s nariadením patrí k najčastejším priestupkom, ktoré riešia mestskí policajti – tvorí približne desatinu všetkých prípadov. Problémom sú bezdomovci, od ktorých sa tisíckorunová pokuta nedá vymôcť. „Ani stometrová vzdialenosť nebola účinným riešením – stánkari si ju jednoducho vymerali,“ povedala hovorkyňa Starého Mesta Alena Kopřivová.
Poriadok alebo sloboda
Niektorí poslanci pri schvaľovaní nového nariadenia diskutovali o tom, či je dobré zakázať akékoľvek pitie vo všeobecnosti.
„Nariadenie obmedzuje práva jednotlivca. Je nezmysel zakázať, aby si niekto kúpil fľašu alkoholu a cestou z obchodu sa z nej napil,“ povedal Ondrej Dostál (OKS). Podľa neho by sa mali vymedziť konkrétne miesta, kde sa piť nesmie a nedodržiavanie nariadenia tvrdo postihovať.
Dostál pripomenul aj prípad podobného nariadenia v Karlovej Vsi, ktorým sa v roku 1995 zaoberal Ústavný súd. Rozhodol, že karlovoveskí poslanci chceli neprimerane riadiť súkromný život občanov.
Zákon z roku 1996 už hovorí, že obce môžu upraviť predaj a pitie alkoholu na verejných priestranstvách. Odvtedy tak urobili mnohé mestské časti.
V Petržalke platí podobné nariadenie desať rokov. „Doteraz ho nik nespochybnil. U nás je mnoho prevádzok pod obytnými domami a problém je to najmä v noci, keď hluk popíjajúcich ruší celé okolie,“ povedal hovorca petržalskej samosprávy Ľubomír Andrassy.
„Úlohou samosprávy je aj dohliadať na dodržiavanie verejného poriadku,“ myslí si Andrassy. Takýto účel je podľa Dostála síce legitímny, ale takmer úplný zákaz pitia na verejne prístupných miestach celej mestskej časti nie je v demokratickej spoločnosti nevyhnutný.
Zákaz platí aj v iných obciach
V niektorých mestských častiach Bratislavy, napríklad v Petržalke, platí úplný zákaz piť alkohol na verejnosti už dlhé roky. Vzťahuje sa nielen na popíjanie, ale aj na predaj alkoholu mimo pohostinstiev.
Porušovanie tohto nariadenia patrí medzi najčastejšie priestupky, ktoré rieši mestská polícia. Pokuta pre popíjajúceho býva spravidla 1000 korún.
V Košiciach zákaz zrušili mestskí poslanci v máji tohto roka. Tamojšia krajská prokuratúra namietala, že zákaz je diskriminačný, lebo zakazuje akékoľvek pitie na území celého mesta. Aby sa tomu samosprávy vyhli, zakážu pitie len v určitých hodinách, prípadne na niektorých miestach.