Mestská časť Nové Mesto navrhu je zapísať do zoznamu pamiatok niekoľko novodobých objektov.
Mestská časť Nové Mesto navrhla pamiatkovému úradu, aby zaradil do zoznamu národných kultúrnych či technických pamiatok sedem objektov z tejto časti mesta. Vybral ich hlavný architekt mestskej časti Jaroslav Kocka.
Ide o televíznu vežu Kamzík, areál internátu Mladá garda, športovú halu Pasienky, Sedačkovú lanovku Železná studienka – Kamzík, Ľudovú štvrť, Biely kríž, Dom odborov a bývalé kultúrne zariadenie Istropolis.
Úrad však zatiaľ nerozhodol. Podľa Ľuboslava Škovieru z Pamiatkového úradu SR sa totiž musí zoznam možných novodobých pamiatok vybrať z objektov v rámci celého Slovenska. Tak ako to pamiatkari naposledy urobili pri výbere z medzivojnového obdobia.
„Prekvapuje ma snaha zapísať ako národné kultúrne pamiatky objekty, ktorých niektorí autori ešte žijú. Nové mesto má mnohé cenné objekty z medzivojnového obdobia, ktoré ešte nie sú zapísané v zozname,“ povedal hlavný architekt mesta Štefan Šlachta. Dodal, že súhlasí s tým, aby sem zaradili televíznu vežu, internát Mladá garda a športovú halu na Pasienkoch.
Mestská časť zatiaľ navrhnuté objekty zaradila do zoznamu evidovaných pamätihodností Nového Mesta. To by malo zaručiť, že aj tie objekty, ktoré časom prídu o pôvodnú funkciu, nezbúrajú. V tejto súvislosti niektorí odborníci poukazovali najmä na televíznu vežu, ktorá svoju pôvodnú hlavnú funkciu stratí, keď sa televízny signál začne šíriť digitálnou formou.
Podľa Jána Füleho, hovorcu spoločnosti TRI R, ktorá je vlastníkom veže, sa o jej zbúraní najbližšie roky neuvažuje.
„Ako najvyššie položená stavba má aj iné účely ako šírenie televízneho signálu. Navyše s digitalizáciou sa na Slovensku uvažuje až v roku 2011.“
Medzi novodobé národné pamiatky bolo zatiaľ v Bratislave zaradené krematórium. Pamiatkari argumentovali tým, že jeho stavba sa pri pohľade na západné svahy Malých Karpát stala bratislavskou dominantou. Považujú ho za jedno z diel, ktoré vytvárajú obsah pojmu slovenská architektúra.
Novodobým pamiatkam sa venuje pozornosť posledných dvadsať rokov. Ich ochrana je menej náročná a opierajú sa o čerstvú symboliku. Dnes už sú v zozname svetového kultúrneho dedičstva aj také novodobé diela ako terminál TWA letiska v New Yorku alebo radnica v Toronte.
Návrhy na pamiatky
Televízna veža (1975, Jakub Tomašák, Stanislav Májek, Juraj Kozák)
Mladá Garda (1954, Emil Belluš)
Športová hala Pasienky (1962, Jozef Chovanec a Jozef Poštulka)
Istropolis (1973 - 1981, Ferdinand Konček, Iľja Skoček, Ľubomír Titl)
Lanovka Železná studienka – Kamzík (1972, ukončenie prevádzky 1990, zrekonštruovaná 2005)
Ľudová štvrť ( 1941 - 1943)
Biely kríž (pôvodný 1810, nový 1995)
Istropolis má 26 rokov, mestská časť stavbu navrhla na zaradenie do zoznamu pamiatok. SME – PAVOL FUNTÁL |
Autorom architektonického návrhu areálu internátu Mladá glarda je architekt Emil Belluš. SME – PAVOL FUNTÁL |
Televízna veža na Kamzíku. SME – PAVOL FUNTÁL |
Lanovka na Kamzík. SME – PAVOL FUNTÁL |