Pred 40 rokmi položili základný kameň televíznej veže na Kamzíku. Spolu s Bratislavským hradom je najvýznamnejšou dominantou mesta a zároveň najvyššou stavbou. Veža je vysoká 200 metrov, nachádza sa v nadmorskej výške 433 metrov. Jej stavbu dokončili v roku 1975, to znamená, že stavba trvala osem rokov.
Projekt veže sa menil
Podľa Jakuba Tomašáka, jedného z tímu architektov, ktorí vypracovali projekt veže, sa stavba veže mohla predĺžiť pre technické problémy. „Počiatočný návrh bol totiž celkom iný, rátal len s obyčajným objektom, ktorý by výškovo len mierne prekročil hladinu korún stromov, my sme však urobili projekt veže vysokej dvesto metrov,“ hovorí Tomašák. Spoluatormi projektu boli Stanislav Májek a Juraj Kozák. Tomašák dodáva, že ostatné veže takéhoto typu dovtedy tvoril iba kruh s vysielačom.
Vo veži je vyhliadková reštaurácia a kaviareň, ktoré sa nachádzajú vo výške asi 70 metrov a je odtiaľ pekný výhľad na okolie Bratislavy.
Výhľad na celé mesto
„Veža je aj jediným miestom, z ktorého vidieť obe časti bratislavskej podkovy od Dúbravky až po Raču,“ hovor,í Štefan Šlachta, hlavný architekt mesta. Za jasného počasia vidieť aj Alpy.
Neďaleko novej veže aj počas jej výstavby stála stará. Pôvodný vysielač, ktorý pokrýval Bratislavu, fungoval od roku 1956.
Podľa odborníkov veža na Kamzíku o pár rokov stratí svoju pôvodnú funkciu, pretože televízny signál sa bude šíriť digitálnou formou.
„Patrí telekomunikáciám, ale verím, že by jej bolo škoda. Treba ju zachrániť a dať jej novú funkciu,“ hovorí Šlachta.
Osvetlenie „zaniklo“
Architekt Tomašák si však nevie predstaviť, načo iné by veža mohla slúžiť. „Bola to špecializovaná stavba pre telekomunikácie, kaviareň či reštaurácia sú tu druhoradé.“
Na otázku, prečo nemá táto dominanta aj nočné osvetlenie, odpovedal, že ho mala, ale asi už „zaniklo“. „Vežu vidieť už od Trnavy, je dôležitou dominantou, takže si myslím, že by mala byť znova osvetlená,“ dodal.
Veža pred týždňom zmenila majiteľa, jej dovtedajší vlastník spoločnosť Slovak Telekom previedol akcie spoločnosti TBDS (bývalý odštepný závod Rádiokomunikácie a RK Tower, s. r. o.) na spoločnosť TRI R.
Návrh pamiatkovej ochrany
Mestská časť Nové Mesto začiatkom roka iniciovala zaradenie televíznej veže medzi chránené kultúrne pamiatky. Novodobým pamiatkam sa v odborných kruhoch venuje pozornosť posledných dvadsať rokov. Ich ochrana je pritom podľa pamiatkarov menej náročná a opierajú sa o čerstvú symboliku. V Bratislave za novodobú chránenú pamiatku vyhlásili krematórium.
Anketa
Spýtali sme sa obyvateľov Bratislavy, čo pre nich znamená televízna veža.
Ivan Štulajter ( 45 r.): „Keď sa vraciam z ciest, vidím ju ako prvú, keď sa približujem k Bratislave. Škoda, že ako významná dominanta a orientačný prvok v krajine nie je v noci osvetlená.“
Zuzana Kunová (40 r.): „Ako pre mladú Košičanku pre mňa veža znamenala akýsi symbol. Preto som na ňu aj hneď pri prvej návšteve mesta vyliezla.“
Peter Sokolovský (30 r.): „Páči sa mi, len mi je ľúto, že ju niet prečo navštevovať, drahá kaviareň a reštaurácia nie sú pre mňa motiváciou.“
(japa)