SME

Július Satinský: Chlapci z Dunajskej ulice

Najukrutnejší výmysel v detskej chlapčenskej móde v polovici dvadsiateho storočia boli pančuchové pásy (akési traky s pásom, z ktorých viseli pripínatká na pančuchy) a kožušinové mufy.

Špitalská ulicaŠpitalská ulica (Zdroj: Archív J.S.)

Vám, ktorí ste sa vtedy narodili do chudobných pomerov, bolo hej! Ale nás – deti v zámožných rodinách – obliekali v nedeľu do krátkych nohavíc, matrózskej blúzy a bielych pan­čúch!

Pančucháče ešte vynálezcovia neobjavili (ony zanikli po ére Mediciovcov a za nášho detstva neboli ešte módnymi návrhármi vzkriesené). Museli sme chodiť veľmi znechutení v bielych pančuchách. V bielych v nedeľu. Vo všedný deň v pančuchách telovej farby. Boli to časy krutej neslobody.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ach, ako sme nenávideli pančuchové pásy! Ako sme závideli starším kamarátom, že už mohli nosiť pumpky s podkolienkami a poltopánkami! Nás – prvákov – obliekali mamy ako nejaké živé bábky. Na hlavách kožušinové čiapky uviazané pod hrdlom šnúrou s brmbolcami.

SkryťVypnúť reklamu

A keby len to! Namiesto rukavíc sme mali na dlhej šnúre cez krk prevesený muf! Rukavice už vymyslené boli – ale v mojom detstve akurát vyšli z módy! Dospelé slečny a panie sa mali dobre. Ony nemuseli mať kožušinový muf zavesený na krku. Nosili ho voľne v ruke. (Muf bola vlastne krátka rúra z kožušiny s podšívkou, v ktorej mal človek strčené ruky, aby mu neomrzli.) Jedným slovom, rýdzo babská záležitosť. Pre chalanov ponižujúce utrpenie.

Muf zavadzal pri guľovačke, plantal sa na krku pri naháňačke a keď ho človek hodil na šnúre za seba na chrbát – dievčiská vás za muf kmásali a kričali „hijó“. Muf bol vynález pod ľudskú dôstojnosť! A to nám ešte dávali do neho vreckovky, aby sme pri kýchnutí nezasoplili Dunajskú ulicu! Boli to ukrutné časy. Druhá svetová vojna sa síce skončila, ale bratislavský (lumpen) proletariát dvíhal hlavy a začal nám kožušinové mufy závidieť. Bol to jeden z vonkajších znakov prehnitej buržoázie. Ale mohli sme my, chalani zo zámožných rodín, za to, že nám zámožní dospeláci navliekali mufy a biele pančuchy? Mohli sme za tmavomodré matrózky?

SkryťVypnúť reklamu

Keby proletári vtedy pochopili, ako mufy nenávidíme (najradšej by sme im ich darovali), možno by všetko dopadlo inak a rozišli by sme sa po komunistickom puči vo februári 1948 v dobrom... Ale oni trvali na tom, že všetci máme nosiť montérky – aby sme sa neodlišovali od pracujúcich. ( Milicionári mohli nosiť k montérkam aj samopaly. V tých časoch bola taká obyčaj.)

Po rokoch sa vám musím priznať, že mi montérky – hoci som nebol pracujúci – prirástli k srdcu. Človek sa nemusel komplikovane vyzliekať z pančuchového pásu, kožušinového mufu, z pumpiek, psidečiek, čipkovaných spodkov. Vrátil sa večer z krčmy domov a švacol sa v montérkach rovno do postele.

Mne na proletárskej móde vyhovovalo, že nepoznala pyžamu. Sporiadanejší proletári, ktorí nechodili do krčmy, spali v červených trenírkach. Jedným slovom, na Dunajskej ulici bolo vždy veselo!

SkryťVypnúť reklamu

Pokračovanie nabudúce

Súčasťou edície Bratislava – Pressburg, ktorú vydáva Albert Marenčin – Vydavateľstvo PT, je aj kniha Júliusa Satinského Chlapci z Dunajskej ulice. Autor v nej spomína na roky prežité na Dunajskej ulici. Najprv býval v starom dome č. 56 oproti detskému parku, potom nad Liga pasážou a napokon v modernom činžiaku na dolnom konci ulice.

Vo Vydavateľstve PT Alberta Marenčina v edícii Bratislava – Pressburg vyšli ešte knihy: Karl Benyovszky – Malebné zákutia a dvory starého Prešporka, Prechádzka starým Prešporkom, Obrázky z prešporského geta (aj v nemeckom jazyku), Tajuplné povesti zo starého Preš­porka, Železná studnička; Tivadar Ortvay – Ulice a námestia Bratislavy – Podhradie, Ferdinandovo Mesto, Mesto Františka Jozefa, Staré Mesto; Július Satinský – Polstoročie s Bratislavou; Peter Ševčovič – Z kuchyne prešporských vodníkov; Jozef Hanák – Bratislavskí fotografi a ďalšie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  3. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  2. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  3. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  4. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  5. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  6. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  7. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  8. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 643
  2. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 13 527
  3. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 6 837
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 5 986
  5. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 836
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 121
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 4 750
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 569
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu