Poslanci Bratislavského samosprávneho kraja schválili návrh na optimalizáciu siete odborov stredných škôl v pôsobnosti kraja. Mali by sa upraviť tak, aby z nich vychádzali absolventi, ktorí si ľahko nájdu prácu.
„Ide o sprehľadnenie siete študijných a učebných odborov, teda vyradenie neaktuálnych a ich nahradenie novými, ktoré zodpovedajú požiadavkám trhu práce. Ďalší dôvod vyraďovania je pretrvávajúci nezáujem žiakov o konkrétne učebné a študijné odbory,“ povedala Katarína Krapková z BSK.
„Chceme sa tiež vyvarovať situácií, keď vznikajú odbory pre odbory.“ Príkladom je vytvorenie odboru vodič kamiónov na poľnohospodárskej škole, ktorý má spolu sedem študentov.
Počet odborov klesne asi o štvrtinu
Proces vyraďovania bude prebiehať postupne počas dvoch rokov. Z pôvodných 380 odborov by malo ostať menej ako 300, potvrdil to predkladateľ návrhu Roman Csabay. Kapacity stredných škôl sa budú zosúlaďovať s počtom žiakov, ktorí končia základnú školu.
„Redukovanie je nutné, pretože podľa štatistík počet absolventov základných škôl klesá. Okrem toho žiaci pri rozhodovaní, kam pôjdu na strednú školu, skôr uprednostňujú gymnáziá než odborné či špecializované školy.“
V rámci podkladov pre optimalizáciu robil bratislavský kraj analýzu súčasného stavu na stredných školách a zisťoval, ktorých profesií je nedostatok. Ukázalo sa, že dobré možnosti zamestnať sa majú študenti so zameraním na strojárstvo.
Strojári majú záujem o absolventov
V podnikoch strojárskeho sektoru v Bratislavskom kraji za posledných päť rokov tvoria dvadsaťšesť percent všetkých zamestnancov absolventi. V iných odboroch je to priemerne šesť percent.
Predavač, cukrár a mäsiar by nemali mať problém
Prieskum tiež ukazuje, že v strojárstve pretrváva veľká dynamika vývoja a podniky sú teraz aj v najbližšej dobe ochotné zamestnávať absolventov.
K najžiadanejším profesiám patrí kovoobrábač a nástrojár. Rozvoj automobilového priemyslu zvyšuje požiadavky na kvalifikovaných pracovníkov pre výrobu automobilov a tiež pre ich predaj a servis.
Z odborov elektrotechniky sú najväčšie požiadavky na kvalifikovaných pracovníkov v oblasti silnoprúdovej techniky.
Z odborov technickej chémie by sa mali najlepšie zamestnať chemici-analytici. Zamestnávateľom chýbajú aj laboranti – mikrobiológovia či farmaceuti so znalosťou práva. Najmenší dopyt je po profesii chemik vo výrobe.
Potravinári by zamestnali hlavne predavačov, nedostatok je aj kvalifikovaných cukrárov a mäsiarov. V stavebníctve je záujem o murárov, tesárov, železobetonárov a inštalatérov.
Z viacerých odborov sa kraju nepodarilo požiadavky zamestnávateľov zistiť.
Krapková povedala, že zámerom samosprávneho kraja je vytvoriť na niektorých školách centrá vzdelávania a prípravy. Sledovali by požiadavky trhu práce a zmeny v jednotlivých skupinách odborov a pružne by na ne reagovali.