Nový stavebný zákon by mal samospráve umožniť lepšie zakročiť proti čiernym stavbám. Okrem veľkých káuz, akými sú dnes už zlegalizované sídlo Dell na Fazuľovej či nadstavba na Hviezdoslavovom námestí, ktorá dostala rekordnú pokutu, existuje množstvo drobných čiernych stavieb.
Starosta Starého Mesta Andrej Petrek povedal, že hlavným problémom je obava stavebníkov zo zložitého územného a stavebného konania. Majú pocit, že pre malú úpravu v byte musia získať súhlas množstva inštitúcií a dlho čakať na rozhodnutie úradov. V Starom Meste to bývajú okrem iného aj pamiatkari.
Príkladom sú aj prestavby bytových jadier v panelákoch. Najčastejšie ich riešia v Petržalke.
„Ak si každý prestavia jadro bez kontroly, môže to narušiť statiku domov,“ povedal hovorca miestneho úradu Ľubomír Andrassy. V takýchto prípadoch musia stavebníci získať aj súhlas väčšiny obyvateľov domu, čo sa nie vždy podarí, takže sa snažia postup obísť. „Dostávame veľa sťažností od susedov, ale ak prídeme na miesto, majiteľ nás jednoducho nevpustí do bytu,“ hovorí Andrassy. Veľkí investori pri sporných stavbách sa zas spoliehajú na dodatočnú legalizáciu. „V tom prípade ide totiž o skrátený čisto právny proces, v ktorom už nemajú miesto názory verejnosti,“ hovorí Andrassy. Iným prípadom sú domy v záhradkárskych osadách či viniciach, ktoré už nepripomínajú pôvodné chatky. V Novom Meste i Dúbravke je snaha vyjsť v ústrety tomuto trendu a v územnom pláne zmeniť záhradky či vinice na stavebné pozemky.
Návrh stavebného zákona obsahuje nové opatrenia ako možnosť vstúpiť na nepovolené stavenisko a zastaviť prívod elektrickej energie. Petrek sa vyjadril, že najlepšia by bola štátna stavebná polícia, lebo je ťažké si predstaviť, že by takéto úlohy robili mestské časti – tie v súčasnosti majú na starosti stavebnú agendu. Ministerstvo stále zapracúva do návrhu pripomienky z legislatívnej rady vlády. Ráta sa s účinnosťou od 1. januára 2009. Podľa Andrassyho sa po pripomienkovaní ukáže, či zákon vyjde v ústrety verejnosti, alebo investorom.
Návrh pripomienkovalo aj Združenie miest a obcí i viaceré politické subjekty, ale ich námietky sa týkali najmä plánovaného zníženia počtu stavebných úradov. „Ide o stále živý materiál, ktorý podlieha zmene, vyjadrovať sa k nemu by bolo predčasné. Zámyslom ministerstva však zostáva riešiť čierne stavby výraznejšie ako doteraz,“ povedal hovorca ministerstva výstavby Miroslav Bátovský.