Bratislava 7. októbra (TASR) - Na Radničkiných trhoch, ktoré sa konali v piatok a sobotu na Nádvorí Starej radnice v Bratislave, vystavovalo a predávalo svoje výrobky 31 chránených dielní a zariadení sociálnych služieb z celého Slovenska. V poradí siedmy ročník tohto podujatia zorganizovalo Občianske združenie Inklúzia.
V chránených dielňach a špecializovaných školách sa ľudia so zdravotným postihnutím pripravujú na svoje povolanie. Poskytuje sa im tu možnosť pracovať v upravených priestoroch s pomocou pracovného asistenta a s využitím špeciálne prispôsobených pracovných pomôcok a upraveného pracovného času.
Občianske združenie Inklúzia sa podľa jeho štatutárnej zástupkyne Viery Záhorcovej snaží vytvárať podmienky pre plnú integráciu občanov so zdravotným postihnutím do spoločnosti. Združenie prevádzkuje napríklad od roku 2000 chránenú dielňu - Kaviareň Radnička v Bratislave, kde našlo uplatnenie päť ľudí so zdravotným postihnutím.
Na trhoch malo svoju účasť aj Pracovno-socializačné centrum Impulz s chránenou dielňou založené v roku 2001. Zariadenie sa skladá z dvoch častí, a to z rehabilitačného strediska, ktoré má v súčasnosti 16 mentálne postihnutých ľudí a chránenej stolárskej dielne, kde pracujú štyria ľudia. "Problémom u ľudí s mentálnym postihnutím je to, že oni síce robia veľmi krásne veci, majú estetické vnímanie, ale bohužiaľ robia veľmi pomaly a nie sú schopní konkurovať remeselníkom," povedal pre TASR riaditeľ Impulzu Ladislav Krajčovič. Dielňa podľa Krajčoviča s finančnou podporou Úradu práce a sponzorov im vytvára také podmienky, aby sa cítili potrební pre spoločnosť.
Domov sociálnych služieb pre deti a dospelých v Bratislave bol ďalším zástupcom trhovníkov. Ako nám potvrdila špeciálna pedagogička Lenka Borošová, domov funguje od roku 1987 a svoje služby poskytuje mentálne aj telesne postihnutým klientom. "V rámci tvorivých dielní deti vyrábajú originálne výrobky z keramiky a textilu. Dohliada na nich pritom vyučená výtvarníčka a keramička," povedala pre TASR Borošová.
Na trhoch sa predstavila aj chránená dielňa Dúha z Vranova nad Topľou. Osemnásť ľudí s mentálnym a telesným postihnutím v nej vyrába rôzne keramické výrobky a výrobky z textilu.
zn pa