itung.
Dymiaca technická novinka
Ľudia, ktorí hľadali v prírode oddych a chceli sa pri prechádzke v dunajských luhoch nadýchať čerstvého vzduchu, museli z lesa rýchlo utekať preč.
Od septembra totiž na pravom brehu Dunaja upravujú cestu vedúcu do Viedne, a cestári používajú na úpravu kamenia v podloží parný valec. Robotník prikladá pod kotol uhlie a kúdoly dymu zanáša vietor do okolitých lužných lesov.
Niektorí občania sa sťažovali aj na radnici. Nespokojným však oznamujeme, že ak by spevňovanie tejto širokej a dôležitej cesty robili cestári valcami ťahanými koňmi, trvalo by to nepomerne dlhšie.
Niektorých dym odohnal, ale oveľa viac obyvateľov prejavilo záujem vidieť technickú novinku v činnosti. Po celý deň vidno v blízkosti parného valca nielen zvedavcov, ale aj odborníkov zaujímajúcich sa o technický pokrok. 26. 10. 1900
Emile Zola o cyklistike
V Prešporku prevláda názor, že jazda na bicykli je pre ženu nevhodná. Čo si tom myslí francúzsky spisovateľ Emile Zola?
„Jazda na bicykli žene prospieva nielen tým, že vplýva na rozvoj plastickej krásy, čo sledovali aj starí Gréci organizovaním olympijských hier, ale táto činnosť má aj morálny prínos. Posilňuje totiž vedomie osobnosti, ktoré spoločenské konvencie doteraz potláčali. Treba si uvedomiť, že v rodinách vychovávali dcéry zväčša v neslobode. Pri jazde na bicykli musí dievča riešiť rozličné situácie, stáva sa preto rozhodnejším, fyzicky odolnejším, a pretože jazdí väčšinou bez matky, stúpa mu aj sebavedomie a hrdosť na svoju emencipáciu...“ 26. 10. 1900
V Blumentále slávnostne
V nedeľu bude v blumentálskom kostole slávnostná omša a po nej oslava. Je na to dostatočný dôvod. Presne pred dvanástimi rokmi dostali farníci veľký dar v podobe nového blumentálskeho kostola. 27. 10. 190
Exotické ryby
Mimoriadne nízka hladina Dunaja, jeho prítokov a ramien spôsobila, že rybári majú nezvyčajne bohaté úlovky. Dunaj v Prešporku má podľa vodomeru len 94 centimetrov, vody je veľmi málo. Ale rýb na Rybnom trhu je more. A medzi nimi možno vidieť aj nezvyčajné druhy.
Pozornosť na trhu pútal napríklad volžský zubáč, ktorého ulovil v Dunaji pri Prešporku rybár Glöckl. Podobné úlovky však boli aj pri Tullne, v Tise a Morave. Tieto ryby sa k nám dostali z Čierneho mora.
Autor: 29. 10. 1900