SME

Hrdinovia závislí od počítačových hier

Počítač má veľa detí doma alebo sa k nemu dostanúv škole. Väčšina z nich hrá počítačové hry. Rodičia by však mali dohliadnuť na to, koľko času hraním strávia. Zanedbávanie školy a strata iných záujmov môže poukazovať na závislosť.

Závislosť sa prejavuje tak, že dieťa venuje každú možnú chvíľu tomu, aby si mohlo zahrať. Začína robiť všetko preto, aby pri počítači bolo čo najviac a čo najdlhšie, hovorí psychologička. FOTO SME – MILADA ČECHOVÁZávislosť sa prejavuje tak, že dieťa venuje každú možnú chvíľu tomu, aby si mohlo zahrať. Začína robiť všetko preto, aby pri počítači bolo čo najviac a čo najdlhšie, hovorí psychologička. FOTO SME – MILADA ČECHOVÁ

Počítačová herňa je okolo pol tretej popoludní ešte poloprázdna. V zatemnenom priestore blikajú monitory, vo vzduchu silne cítiť cigaretový dym, aj keď ventilátory idú naplno. Väčšina hráčov sústredene sedí so slúchadlami na ušiach a nevšíma si nič iné ako svoju hru.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Výnimkou je trojica 15-ročných chlapcov, ktorí navzájom komentujú svoj postup. „Kde si, zabili ťa?“ volá jeden z nich na kamaráta. „Nie, idem s tamtým do vrtuľníka,“ v rýchlej odpovedi sa odráža zanietenie pre hru.

„Doma hráme každý deň, ak nemáme zaracha za známky,“ zhodujú sa. „Tu ale majú rýchlejší internet a lepšie hry,“ hovorí Michal. „Stavíme sa tu po ceste zo školy a ostávame tak hodinu, potom ešte máme tréningy, takže domov sa nám ísť neoplatí,“ vysvetľuje Marek.

SkryťVypnúť reklamu

Jedno poobedie v herni každého z nich stojí 40 korún. „Pre nás je to dosť.“ Dodáva, že tí, ktorí si môžu dovoliť chodiť do herne každý deň, majú doma také dobré počítače, že im to netreba.

Dôležité je už len to, čo sa ukazuje na monitore

„Prečo hrám? Všetko ostatné je nuda,“ povedal ďalší z návštevníkov herne. Pre niektoré deti sa počítačové hry stávajú dôležitejšie ako všetko ostatné. Nepotrebujú byť s kamarátmi ani jesť. Pri počítači strávia všetok voľný čas, aj ten, ktorý by mali byť v škole.

„Môj syn sa dokázal hrať viac ako 12 hodín denne. A vyberal si len bojové hry,“ hovorí matka 14-ročného Ľuboša. „Manžel pracuje s počítačmi, každý v našej rodine má vlastný počítač. Dve ďalšie deti sa tiež hrajú, ale podstatne menej a skôr tvorivé hry, ktoré majú vzdelávacie prvky. Na internete si vyhľadávajú aj veci do školy.“

SkryťVypnúť reklamu

Rodičia sa Ľuboša v hraní snažili obmedziť. „Radikálnym zákazom sme dosiahli len to, že po škole sa chodil hrávať do herní alebo ku kamarátom. Otec mu potom nastavil počítač tak, aby sa počas školského roka mohol hrať len dve hodiny denne. Podmienkou sú aj dobré známky. Snažíme sa zamestnať ho inými činnosťami a športom.“ Luboš pomáha v domácnosti, chodí na florbal, krúžky.

„Poradili sme sa tiež s psychológom. Povedal, že Ľuboš má nadpriemernú inteligenciu, ale je aj hyperaktívny a má dysgrafiu – na klávesnici píše veľmi rýchlo, ale normálne písanie mu tak nejde. Pre hyperaktivitu mu vyhovuje, že hry si vyžadujú rýchle reakcie. Úplné vylúčenie počítača v jeho prípade psychológ neodporučil.“

Čo hovoria odborníci

„Závislosť vzniká postupne, až človeku naruší jeho bežné fungovanie,“ objasňuje psychologička Bibiana Helexová z poradne s Centrom výchovnej a psychologickej prevencie na Hubeného. „Dieťa venuje každú možnú chvíľu tomu, aby si mohlo zahrať. Začína robiť všetko preto, aby pri počítači bolo čo najviac a čo najdlhšie. Nevie skončiť hru, aby si napríklad išlo písať úlohu. Prestáva sa venovať koníčkom, stráca záujem o okolie, môže sa mu zhoršiť prospech v škole, menia sa mu návyky – nepotrebuje jesť, nepotrebuje spať.“

SkryťVypnúť reklamu

Počítače sú dnes bežnou súčasťou života detí v škole aj vo voľnom čase. Snaha izolovať ich od technických vymožeností, by problém neriešila.

„Je dobré, keď má dieťa čas rovnomerne rozdelený aj pre kamarátov, povinnosti doma, školské úlohy alebo aj pre hry na počítači,“ hovorí Helexová. „Na čase, ktorý strávi dieťa za počítačom, sa treba dohodnúť.“

Vznik závislosti podľa psychologičky často súvisí s problémovými vzťahmi medzi deťmi a rodičmi. Únik k hrám môže vyvolať nedostatok komunikácie a záujmu zo strany rodičov o to, ako sa ich dieťa má, ako trávi čas, s kým ho trávi, čo dieťa trápi, čo ho teší.

„Faktom je však tiež istá pre­dispozícia. Niektoré deti sú zraniteľnejšie, vedia menej odolávať stresu, konfliktom, majú slabé sociálne zručnosti, v realite sú často osamelé, majú problémy v nadväzovaní kontaktov s rovesníkmi.“ Je pre ne jednoduchšie vytvárať si akýsi iný svet, kde si vystačia samy.

„S problematikou závislosti od počítačových hier sa stretávame u detí práve v školskom veku. Veľa detí doma počítač má, a keď nie, tak v škole majú krúžky, hodiny práce s počítačom.“

Helexová dodáva, že najrizikovejšou skupinou sa javia deti v puberte medzi 12 až 15 rokmi. Príťažlivosť počítačových hier môže spočívať v tom, že umožnia zažiť úspech, dôležitosť či výnimočnosť a obdiv, ktorý dieťaťu chýba.

„V škole sa so mnou nikto nebaví, všetkým som na smiech, ale v počítačovej hre sa môžem stať hrdinom, môžem ničiť, môžem si dovoliť to, čo v realite nie,“ približuje myslenie hráča psychologička.

Možnosti pomoci

Ak rodičia majú pocit, že dieťa príliš dlho vysedáva za počítačom, môžu sa s ním najskôr porozprávať o svojich obavách, prejaviť podporu a pomoc pri riešení problému. „Treba však byť pripravený aj na odmietnutie, vzdor, a pokúsiť sa nebrať to osobne. Hnev a hádky situáciu len zhoršia,“ upozorňuje Helexová. „Rodičia môžu navštíviť aj odborníka – psychológa, obrátiť sa na pedagogicko-psychologickú poradňu, alebo si na internete nájsť ďalšie inštitúcie, ktoré by im mohli byť nápomocné.“

V prípade, že deti často navštevujú herňu, a rodičia vedia, o ktorú ide, môžu sa s ňou dohodnúť na zablokovaní prístupu. Túto možnosť ponúka napríklad počítačová herňa na Heydukovej.

„Mali sme problémy s tým, že deti chodili za školu, aby sa mohli hrať. Každý užívateľ si u nás pri prvej návšteve musí vytvoriť konto, pričom treba predložiť doklad totožnosti. U detí, ktoré ešte nemajú občiansky preukaz, stačí kartička poistenca alebo aj žiacka knižka. Na žiadosť rodičov im môžeme toto konto zablokovať,“ povedal administrátor herne.

Pre rodičov

l Závislosť od hier na počítači patrí medzi nelátkové závislosti, vzniká preto, že človeku niečo v jeho živote chýba a „droga“ mu to nahrádza.

l Najrizikovejšou skupinou pri počítačových hrách sú deti v puberte (12 – 15 rokov).

l To, že hra prerastie do závislosti, môže súvisieť s problémovými vzťahmi medzi rodičmi a deťmi.

l U niektorých detí má na tom podiel aj určitá predispozícia. Sú zraniteľnejšie, nevedia odolávať stresu, konfliktom, majú problémy s nadväzovaním kontaktov s rovesníkmi.

l Dôvodom môže byť aj nuda, nedostatok pocitu úspešnosti, potreba obdivu.

l Rodičia by mali spozornieť, ak je dieťa viac doma za počítačom ako vonku s kamarátmi, aj keď sa

témy rozhovoru zúžia len na to, ako sa mu darí v hre.

l Varovným signálom je tiež to, keď majú rodičia pocit, že sa pred nimi dieťa uzatvára, nekomunikuje s nimi, pre zaujatie hrou sa mu zhorší školský prospech, nepotrebuje jedlo, spánok, zanedbáva svoje koníčky.

l Pomoc môžu hľadať u psychológa, napríklad v pedagogicko- psychologickej poradni.



(dagu)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 497
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 039
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 681
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 586
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 444
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 392
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 161
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 772
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  3. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  4. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  5. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  6. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  7. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  8. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 274
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 78 079
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 58 524
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 120
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 398
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 648
  7. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 7 578
  8. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 262
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu