Viac ako 30 chránených dielní a zariadení sociálnych služieb zo Slovenska a Česka budena nádvorí Starej radnice predávať svoje výrobky.
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Radničkine trhy organizuje občianske združenie Inklúzia tento piatok a sobotu od 9.00 do 18.00. „Naším dlhodobým cieľom je oslovovať zamestnávateľov, firmy, spoločnosti, aby využili možnosti zákona, ktorý im umožňuje buď zamestnať príslušný počet občanov so zdravotným postihnutím, alebo zadať zákazku chráneným dielňam,“ povedala Lucia Gvozdjáková zo združenia.
V chránených dielňach pracujú ľudia so zdravotným postihnutím, ktorí by inak mali len malú šancu zamestnať sa. Zväčša vyrábajú rôzne reklamné a darčekové predmety.
Ako chránená dielňa funguje, môžu návštevníci priamo vidieť v kaviarni Radnička. „Zamestnávame sedem ľudí, piati sú so zdravotným postihnutím. Na prácu čašníka sa pol roka pripravujú s profesorkou z hotelovej akadémie,“ vysvetlila Viera Záhorcová zo združenia Inklúzia.
„Sú to riadni zamestnanci a majú riadnu mzdu. Pracujú na zmeny, vždy vo dvojici – čašník so zdravotným postihnutím a účtujúci čašník.“
Na Radničkiných trhoch budú pracovníci kaviarne ponúkať kávu, koláčiky či bratislavské rožky.
Výrobky stolárskej dielne, ručne maľované kamienky a sklíčka aj dekoratívne sviečky bude predávať pracovno-socializačné centrum Impulz z Petržalky. Jeho riaditeľ Ladislav Krajčovič povedal, že centrum vzniklo preto, aby sa mladí ľudia s mentálnym postihnutím mohli ďalej rozvíjať aj potom, keď dokončia školu.
Najskôr si v rehabilitačnej časti cvičia zručnosti a vzdelávajú sa. Tí, ktorí sa naučia vyrábať výrobky vhodné na predaj, prechádzajú do chránenej dielne. „Momentálne máme zamestnaných štyroch,“ hovorí Krajčovič. V stolárskej dielni vyrábajú drevené hračky, ale aj menšie nábytkové skrinky na objednávku.
Veľa vecí, ktoré centrum predáva na príležitostných trhoch alebo ponúka firmám, vzniká aj v rehabilitačnej časti, kam prichádza 14 ľudí. Podľa Krajčoviča cieľom je, aby robili niečo zmysluplné.