Na vedeckej šou Noc výskumníka ľudia popri nakupovaní sledovali, čo dokáže šesťnohý robot pavúk či ako sa simulujú záplavy.
Vyše dvoch hodín v stánkoch Auparku vedci a výskumníci predvádzali adaptívne roboty a systém monitorovania nebezpečného nákladu, v praxi sa dali overiť fyzikálne zákony aj výroba piva.
„Tu je veľa ľudí, rýchlo zisti, čo to tam ukazujú,“ nabádala svojho priateľa dievčina pred stánkom Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského. Po celý čas tu bola asi najväčšia tlačenica. Záujemcovia totiž mohli spoznať svoju DNA. Podmienkou však bolo prejsť testom s otázkami z tejto oblasti.
„Test je každú polhodinu iný,“ ozývalo sa zo zhluku ľudí pred vyvesenými otázkami.
Šťastlivec, ktorý sa dostal medzi piatich najlepších v testovom kole, dostal svoju DNA, malý kúsok bielej hmoty v priehľadnom prívesku. Najskôr si prepláchol ústa troškou vody v skúmavke, do ktorej sa dostali jeho bunky a ďalšími postupmi sa z toho vyzrážala jeho DNA.
Ľudí prilákal aj šesťnohý robot, ktorého tvorcovia tvrdia, že okrem zachraňovania ľudí zo zavalenísk po zemetrasení či miest požiaru, dokáže zájsť aj po pivo. Pozrieť sa dal tiež kresliaci robot a prezentácia robota, ktorý pre auto rozpoznáva chodcov na priechode.
Kto má skype, môže si cez irkr_pub doma vyskúšať rozhovor s počítačom. Na základe rozoznávania hlasu dostane odpovede z internetu o počasí alebo o odchodoch vlakov a autobusov. Inteligentné rečové rozhranie vyvinuli výskumníci z Technickej univerzity Košice.