a svojich návštevníkov lákajú na tradičné zákusky, dobrú kávu a históriu.
„Zmenilo sa to, že už neotvárame o šiestej ráno ako kedysi, ale o deviatej,“ povedal prevádzkar kaviarne Štefánka Milan Kollár.
V tridsiatych a štyridsiatych rokoch 20. storočia bola Štefánka obľúbeným miestom umelcov a bohémov.
Podľa Kollára táto tradícia sa zachovala dodnes. Ako kedysi, tak aj teraz hosťom ponúkajú francúzske šampanské a vždy čerstvé zákusky. Novinkou sú večere pri živej hudbe.
Budovu, kde sa kaviareň nachádza, postavili pred 110 rokmi. Do roku 1904 sa o kaviareň starala rodina Hackenbergerovcov. Kaviareň, pomenovali podľa rakúsko-uhorskej princeznej Štefánie.
Medzi slávne kaviarne a cukrárne patrí aj Kaffe Mayer na Hlavnom námestí, ktorá je v prevádzke od roku 1878. Kedysi sem na kávu Júliusa Mayera a zákusky chodil aj Schöne Náci. Mal tu vraj vyhradený aj vlastný stôl.
Podľa terajšej vedúcej kaviarne Eleny Jančulovej tradičné viedenské a slovenské múčniky tu podávajú aj v súčasnosti. „Ponúkame 25 druhov káv a 35 druhov zákuskov vlastnej výroby. Zamestnávame štyroch cukrárov,“ povedala.
Kedysi sem mohli prísť návštevníci na pohár sektu po predstavení v divadle na Hviezdoslavovom námestí aj po polnoci. Prvé kaviarne v Bratislave vraj nezaostávali za Viedňou a vznikali už v 18. storočí.