Spoločnosť IPR ukončuje práce na projektovom riešení Predstaničného námestia. „V súčasnosti robíme meracie práce – geodeticky zameraniavame existujúce stavby,“ povedal riaditeľ spoločnosti Igor Ballo. Dodal, že výstavba celého komplexu by sa mala začať v prvých mesiacoch budúceho roka.
Prestavbu námestia pripravujú siedmy rok
Projekt prestavby Predstaničného námestia začala spoločnosť IPR Slovakia spracúvať pred siedmimi rokmi a podľa pôvodných plánov sa mala prvá etapa výstavby začať tento rok. Investor zatiaľ nemá územné rozhodnutie, očakáva však, že ho získa ešte tento rok.
Výstavbu rozčlenia na niekoľko desiatok častí. Stavebné povolenie bude musieť získať asi sto objektov. Podľa Balla by výstavba mala trvať asi 30 mesiacov.
Ochranárom prekážajú výruby a chýbajúca zonálka
Projekt prestavby Predstaničného námestia vyvolal diskusiu verejnosti a protesty ochranárov najmä preto, že ráta s výrubom 609 stromov, 209 tují a 1051 metrov štvorcových kríkov.
Ochranári tiež vyčítali magistrátu, že pred vyhlásením súťaže na taký významný projekt nedal vypracovať územný plán zóny, ktorý by bol pre investora záväzný.
Zviditeľnia historickú budovu stanice
Predstaničný priestor je ohraničený Šancovou ulicou, budovou prvej stanice parnej železnice, železničným násypom zo strany Pražskej ulice, budovou hlavnej železničnej stanice z roku 1848, upravenej do dnešnej podoby v roku 1889, a Žabotovou ulicou.
Investičný zámer rieši zásadnú prestavbu hlavnej stanice ako najdôležitejšej železničnej stanice Bratislavy pre medzinárodnú a diaľkovú dopravu.
Po prestavbe má v tomto priestore byť obchodné centrum, v rámci neho vzniknú aj priestory na kultúrno-spoločenské akcie, dve administratívne centrá, hotel a nová staničná hala.
Súčasnú predstavbu – halu odstránia, čím sa zviditeľní historická budova stanice. Prestavba pohltí aj tenisové kurty na Žabotovej a detské ihrisko.
Zmeny v doprave
Predstaničné námestie je už dlhú dobu nevyhovujúce najmä z hľadiska dopravy. Súčasťou zmeny jeho prestavby sú preto aj zmeny v systéme dopravy.
Vzniknúť má nové dopravné napojenie z Pražskej ulice na Žabotovu, zo Žabotovej mimoúrovňovým podjazdom na Štefanovičovu a vytvorenie centrálneho terminálu pre električky, autobusy a trolejbusy. Električkovú trať premiestnia pod pešiu pasáž v prevádzkovom tuneli so zastávkami vo vstupnej i koncovej časti centra.
Súčasťou centra majú byť aj parkové plochy a stromoradia.
Kritici: Stanica je na zlom mieste
Kritici tohto projektu upozorňujú, že dopravný problém v tomto území musí súčasne riešiť aj zvýšenie priepustnosti križovatky na Račianskom a Trnavskom mýte, ako aj na Hodžovom námestí. Tiež tvrdia, že bratislavská hlavná stanica je na nevhodnom mieste, pretože je zle dostupná nielen z mnohých mestských častí, ale aj z iných dopravných uzlov, akými sú hlavná autobusová stanica či letisko.