V kameňolome nad Devínskou cestou, kde sa stále ťaží, by chcel štát postaviť prečerpávaciu elektráreň. Mesto a mestská časť Devín, ktorá by prípadnú stavbu povoľovala, sa zatiaľ vyjadrujú opatrne.
Ako vysvetlil hovorca ministerstva hospodárstva Branislav Zvara, projekt je dôležitý z medzinárodného hľadiska. Má pokryť náhle výpadky alebo nedostatok energie v prípade zvýšenej nárazovej spotreby. Slovensko, rovnako ako ostatné štáty Európy, k tomu zaväzuje medzinárodná organizácia UCTE.
Lokalitu podľa Zvaru vybrali už tvorcovia projektu, ktorý pochádza ešte z roku 1975. „Je to podobne prevratná záležitosť, ako bolo Vodné dielo Gabčíkovo,“ povedal Zvara.
Na otázku, či sa ministerstvo neobáva reakcií ochranárov, Zvara povedal, že argumenty hovoria jasnou rečou. „Spotreba energie v domácnostiach sa neustále zvyšuje a zdrojov ubúda.“
Starostka Devína Ľubica Kolková však upozornila, že okolie miesta, kde sa má stavať, leží v piatom pásme ochrany prírody. „Zatiaľ však nemáme o projekte dosť informácií na to, aby sme sa k nemu vyjadrili. Dozvedeli sme sa to z médií,“ povedala Kolková. Včera spísali na ministerstvo list s otázkami, na miestny úrad sa totiž chodia vypytovať znepokojení ľudia.
Zvara zareagoval, že elektráreň bude fungovať na princípe najmodernejších čistých technológií a okolie sa dá upraviť ako oddychová zóna. S takýmto niečím zatiaľ územný plán hlavného mesta nepočíta.
Eva Chudinová z magistrátu povedala, že v územnom pláne má táto lokalita špeciálnu dobývaciu funkciu, čiže je vyhradená na kameňolom. Ani mesto sa však bližšie vyjadriť nechcelo, odvolalo sa na nedostatok informácií.
V roku 2001 sa objavil kameňolom v pripomienkach ochranárov k novému územnému plánu. Navrhoval sa tam rozvoj mestotvorných štruktúr a zazelenenie svahov.