SME

Petržalke pribudnú obecné byty

Petržalka pripravuje výstavbu nových obecných bytov. Staré Mesto uvažuje o ubytovni. V Dúbravke obecné byty dočasne neprideľujú pre kontrolu postupu samosprávy v minulom volebnom období.

Petržalka a Spoločnosť pre rozvoj bývania v Bratislave spoločne pripravujú výstavbu asi sto nových nájomných bytov, mali by sa začať stavať do dvoch rokov. Približne polovica z nich ostane Petržalke ako sociálne nájomné byty. Zvyšok pripadne mestu, ktoré je väčšinovým vlstníkom Spoločnosti pre rozvoj bývania. Potvrdil to petržalský hovorca Ľubomír Andrassy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Petržalka tak chce riešiť situáciu s veľkým počtom žiadateľov a obmedzeným množstvom voľných bytov. „Miestny úrad eviduje 1863 žiadostí o pridelenie obecného bytu. Na základe posúdenia žiadostí vytvorí sociálna a bytová komisia z tohto celkového počtu žiadateľov užší poradovník. Dnes sa v ňom nachádza 25 petržalských rodín,“ povedal Andrassy. Dodal, že za prvý polrok rozhodli o dvanás­tich nájomných bytoch, možnosť vyhovieť žiadateľom je veľmi slabá.

SkryťVypnúť reklamu

V niektorých obecných by­toch žijú neplatiči. Tých možno vysťahovať na základe súdneho rozhodnutia, ale podmienkou je zabezpečiť im náhradné ubytovanie.

„Mestská časť na to možnosti nemá,“ povedal Andrassy. Preto sa k bytu po neplatičovi niekedy môže dostať aj žiadateľ zo širšieho poradovníka, ak ponúkne náhradné ubytovanie. V tomto roku tak dostali byt traja.

K podmienkam na pridelenie bytu patrí trvalý pobyt v Petržalke minimálne päť rokov, žiadateľ nesmie vlastniť iný byt alebo dom, jeho príjem musí byť vyšší ako 1,2-násobok životného minima.

„V prvej fáze podpisujeme nájomnú zmluvu maximálne na tri roky, neskôr sa zmluva predlžuje, kým si nájomca plní povinnosti. Zmluvy na neurčitú dobu neuzatvárame. Ak by si nájomca neplnil podmienky, bolo by potom oveľa komplikovanejšie sa s ním vysporiadať,“ vysvetlil Andrassy.

SkryťVypnúť reklamu

Petržalskí poslanci dostávajú informáciu o uzavretých nájomných zmluvách k obecným bytom každý štvrťrok. Obsahuje aj základné údaje o rodinných pomeroch žiadateľa a dôvodoch pridelenia obecného bytu.

Podmienky na pridelenie obecného bytu v Starom Meste sú podobné petržalským. Hovorkyňa Starého Mesta Alena Kopřivová povedala, že poradovník žiadateľov nemajú, vedú len ich abecedný zoznam. „Sociálna komisia ako poradný orgán môže odporučiť starostovi, koho z aktuálnych žiadateľov by mal uprednostniť pri prideľovaní obecného bytu.“

Väčšinu obecných bytov už táto mestská časť predala. „Vrátane služobných ich má 412, nie sú to teda byty pre sociálne slabších, ale normálne obecné nájomné byty. Každé tri roky musí žiadateľ žiadosť o byt aktualizovať. V aktualizovanom zozname je v súčasnosti 575 žiadostí. Z dôvodu neaktualizovania alebo zmeny sa zo zoznamu vlani vyradilo 1445 žiadostí.“

SkryťVypnúť reklamu

Počet obecných bytov Staré Mesto zvýšiť neplánuje, uvažuje však o výstavbe ubytovne na podobnom princípe, ako má mesto. Rodiny by tam bývali dočasne, pokiaľ si bývanie nevyriešia.

„Vzhľadom na to, že v mestskej časti Dúbravka pôsobia orgány činné v trestnom konaní, je v súčasnosti prideľovanie bytov pozastavené,“ povedala hovorkyňa Dúbravky Lucia Balajová. Spája sa tu s ním totiž zvláštny postup samosprávy v minulom volebnom období.

Záujemcovia sa zaväzovali, že ak byt dostanú, splatia dlh po neplatičovi formou daru mestskej časti, ktorý dosahoval čiastky vyše 100-tisíc korún. Presné pravidlá neboli. O pridelení rozhodoval starosta. Transparency International to označila za neprehľadné a za formu zálohy.

Niektorí poslanci začiatkom tohto roka žiadali, aby sa prideľovanie bytov preverilo a tiež aby sa už neprideľovali na neurčitú dobu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 333
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 567
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 342
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 396
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 541
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 245
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 555
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 515
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu