BRATISLAVA 25. septembra (SITA) - Návrh rozpočtu bratislavskej mestskej časti (MČ) Ružinov na roky 2007 - 2009 poslanci nechválili ani na dnešnom zasadaní zastupiteľstva. Poslanec Valentín Mikuš za SDKÚ-DS vystúpil opäť s kritikou. Ako pre agentúru SITA uviedol, v rozpočte mu chýbal základný prvok a to vyhodnotenie hospodárenia s peniazmi MČ k 31. augustu. "Pripadá mi nezmyselné, že úrad nevie, ako hospodári so svojimi finančnými prostriedkami. A odôvodnenie spracovateľky návrhu Ingrid Ožvoldovej, že sa to nedá kým nie je schválený rozpočet, nie je podľa mňa adekvátne," konštatoval Mikuš. Návrhu tiež vyčítal zvýšenie rozpočtu o 8 miliónov korún, nekonkrétnosť a nedostatočnú rozpracovanosť niektorých položiek. Ružinov je teda aj naďalej v rozpočtovom provizóriu a jeho mesačné výdavky nemôžu presiahnuť dvanástinu minuloročného rozpočtu, ktorý bol o tri milióny nižší ako tohtoročný návrh. Po hlasovaní o návrhu rozpočtu, ktorý neprešiel, sa poslanci za klub SDKÚ-DS zdvihli a odišli. Rokovanie sa následne prerušilo, pretože zastupiteľstvo nebolo uznášaniaschopné. Tým pádom sa nerozhodlo ani o ďalšom bode z programu - návrhy zmien Územného plánu pre MČ Ružinov.
Mikuš sa k návrhu rozpočtu vyjadril, že má byť vecný a konkrétny. Chýbalo mu tam napríklad to, že mestská časť nepočíta s rekonštrukciou ciest. Náklady na propagáciu a reklamu podľa neho klesli skoro o polovicu a náklady na školstvo sa z pôvodných deviatich miliónov zvýšili na 14 miliónov korún, pričom nie je definované kde a načo sa tieto peniaze použijú. Tiež chcel konkrétnejšie definovať, kde a čo sa bude stavať, rekonštruovať a žiadal, aby sa definovalo, aké dopravné prostriedky sa plánujú nakúpiť za sedem miliónov korún.
Po neúspešnom schvaľovaní rozpočtu vystúpil aj ružinovský starosta Slavomír Drozd. "To, že sme sa ani po desiatich mesiacoch nedokázali zhodnúť na spoločnom riešení je príznakom politickej prízemnosti a nie rozhodnutie racionálnych argumentov," apeloval Drozd. Podľa neho sa týmto rozhodnutím zabraňuje ekonomickému rozvoju Ružinova a v konečnom dôsledku na rozpočtové provizórium doplatia občania. "Pre mestskú časť je toto rozhodnutie ekonomicky nevýhodné a obmedzí sa ním napríklad aj vzdelávací proces, pôsobenie rôznych klubov, pretože nebudú môcť čerpať finančné prostriedky v plnej miere," dodal Drozd.