Prvého októbra sa začína obdobie povinnej jesennej deratizácie. Vlastníci stavieb, pozemkov a budov ju musia dať urobiť prostredníctvom odbornej deratizačnej firmy do 31. októbra.
Táto povinnosť im vyplýva zo všeobecne záväzného nariadenia mesta, ktoré nariaďuje celoplošnú deratizáciu na území Bratislavy dvakrát ročne – na jar a na jeseň. Doklady o deratizovaní si môže na kontrolu vyžiadať magistrát.
Nerešpektovanie povinnej deratizácie sa majiteľom nehnuteľností nemusí vyplatiť. Ak kontrola zistí, že deratizáciu nevykonali, môže to znamenať pokutu až do výšky 200-tisíc korún.
Mária Račková z magistrátu povedala, že vlastníci pozemkov a stavieb musia na základe nariadenia udržiavať nehnuteľnosti v čistote a sústavne odstraňovať odpady, ktoré môžu byť zdrojom obživy pre epidemiologicky závažné hlodavce a iné živočíchy.
To, že potkany sa často zdržujú na stavbách, pri ktorých vznikajú čierne skládky, potvrdil pracovník deratizačnej firmy.
„Láka ich všetko, kde sa hromadí odpad. Zjednodušene sa dá povedať, že kde je človek, ktorý produkuje smeti, tam je potkan.“ Dodal, že najčastejšie sa potkany objavujú v kanalizácii, v okolí kanalizačných prípojok, pri dierach okolo domov. „Tento rok bola veľmi slabá zima, potkanov je oveľa viac ako vlani.“
Račková objasnila, že celoplošná deratizácia vrátane kanalizácie je nevyhnutná, aby hlodavce nemigrovali do neošetrených priestorov a po čase sa nevrátili do deratizovaných objektov.
„Občania by počas celého roka mali udržiavať poriadok v pivničných priestoroch a v okolí obytných domov, nemali by skladovať potraviny vo dvoroch, pivniciach či na balkónoch,“ dodala.
Autor: dagu