BRATISLAVA 24. septembra (SITA) - Verejnosť na dnešnom prerokovaní projektu rozvoja Zlatých pieskov v Bratislave pripomienkovala najmä spôsob dopravného riešenia na južnej strane areálu. Kritizovali prepojenie Pestovateľskej a Studenej ulice, ktoré by podľa nich malo byť lepšie technicky a ekonomicky riešené. Podľa jedného zo zúčastnených vybudovanie tejto komunikácie bude drahšie ako sa pôvodne plánovalo. Výhrady mali aj záhradkári, ktorým sa nepáčilo, že komunikácia povedie cez záhradkárske oblasti k areálu Zlatých pieskov, čo ich bude rušiť a obmedzovať. Navrhli preto, aby cesta viedla okľukou cez Ivanskú cestu a okolo letiska. Zaujímali sa aj o to, akým spôsobom chce navrhovateľ predĺžiť sezónnosť tohto rekreačného strediska a ako bude riešená kanalizácia a vybavenosť sociálnymi zariadeniami v lokalite. Občania sa zaujímali aj o cyklotrasy, aké budú a kade povedú, v návrhu im chýbalo i definovanie hraníc, v rámci ktorých bude návštevník strediska platiť vstupné. Tiež by ocenili, keby areál ostal verejnou oblasťou a pod správou mesta.
Projekt verejnosti predstavil vedúci spracovateľského kolektívu urbanistickej štúdie z Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave Bohumil Kováč. Ako uviedol, lokalitu Zlatých pieskov chcú rozvíjať preto, lebo je to vstupná brána do hlavného mesta. Sú vypracované dva možné varianty urbanistickej štúdie. Podľa prvého variantu je štúdia v súlade s územným plánom mesta, rieši funkčné využitie strediska, prevádzku a tiež záhradkárske osady, kde predpokladá ich ďalšie využitie ako stavebné pozemky. V štúdii sú obsiahnuté aj komerčné aktivity, hypermarkety, doprava a iné. "Veľká časť územia je opustená, sú tu skládky odpadu. Podstatná časť územia, až 70 percent, nedosahuje tú kvalitu, aká by jej v tejto časti územia svedčala. My sa ju preto snažíme dostať do roviny estetickej, aby nás upokojovala aj po emotívnej stránke," konštatoval Kováč. Druhý variant okrem so zachovaním záhradkárskej oblasti. Kováč spresnil, že oba varianty riešia dopravné vstupy i priechodnosť územia. Zo severnej časti rekreačného areálu chcú spraviť "tehelné pole" s plážou, ktoré bude prístupné najmä pre tých, ktorí využívajú spoje mestskej hromadnej dopravy. Južná časť má byť prírodnou lokalitou prístupná najmä pre tých, ktorí budú prichádzať z okolia autami.
Občania môžu svoje stanoviská a pripomienky posielať najneskôr do 10. októbra na adresu Magistrátu hlavného mesta SR Bratislavy, ktorý sídli na bratislavskom Primaciálnom námestí. Do projektov môžu nahliadnuť denne od 8:00, v pondelok do 17:00, v utorok až štvrtok do 16:00 a v piatok do 15:00 na Magistráte alebo na Referáte územného rozvoja mesta na Laurinskej ulici v Bratislave.
Cieľom autorov urbanistickej štúdie zóny Zlatých pieskov je, aby sa areál zaradil medzi atraktivity hlavného mesta. "Myslím si, že nikto v Bratislave nie je spokojný s tým, ako Zlaté piesky vyzerajú. Ani my nie sme spokojní, a preto chceme, aby sa územie ďalej rozvíjalo a bolo plnohodnotným rekreačným strediskom," uviedol riaditeľ sekcie územných programov mesta Ivan Macko. Podľa štúdie, ktorá je uverejnená aj na oficiálnej internetovej stránke mesta, nie je súčasný stav areálu Zlatých pieskov dobrý z hľadísk urbanistických, ani z hľadiska životného prostredia. Lokalita je všeobecne chápaná ako územie letnej rekreácie, pričom nevyužíva jej južnú časť a absentuje aj spojenie, ktoré by umožňovalo pešiu priechodnosť okolo jazera.
Areál Zlatých pieskov je vymedzený na severe Seneckou cestou, na juhu diaľnicou, na západe líniou Studenej ulice s Pestovateľskou a na východe približne 200 metrov západne od križovatky diaľnica - Vajnory. Táto lokalita je navrhnutá ako rekreačný areál nadmestského významu s celoročným využitím. V juhovýchodnej a západnej časti plánujú rozšíriť vodnú plochu jazera pre šport a rôzne športové aktivity. Od juhu chcú vybudovať nový vstup do zóny. Zmeny by sa mali dotknúť aj dopravy. Predĺžila by sa trolejbusová trať z Rádiovej ulice na Zlaté piesky a električková trať severným okrajom (Senecká) na Vajnory. Doplnila by sa napríklad aj križovatka na Vajnory z diaľnice, niektoré komunikácie by sa prepojili, ďalšie rozšírili. "Je to zatiaľ len prípravný proces, ktorý musí prejsť rokovaním. Občania môžu projekt pripomienkovať, magistrát pripomienky vyhodnotí a nakoniec, musí to schváliť aj zastupiteľstvo," dodal Kováč.