Vysokoškolské internáty v Bratislave sú plne obsadené. V týchto dňoch už študenti majú problémy aj s hľadaním privátov.
„V prvom kole som internát nedostala za celé štyri roky, bývam len sto kilometrov od Bratislavy. Nakoniec mi ho pridelili dodatočne, keď niekto nenastúpil,“ hovorí 24-ročná Erika, študentka filozofickej fakulty.
„Dovtedy som prespávala u kamarátov na privátoch alebo v ubytovniach, kde väčšinou bývajú robotníci. Precestovať niekoľko hodín denne by bolo náročné.“
Prenajatý byt je oveľa drahší
„Takto zle ako tento rok ešte s ubytovaním nebolo. S dvoma kamarátkami, ktoré sú na tom ako ja, nemôžeme nájsť ani privát.“ Hľadali cez inzeráty, ale všetko bolo obsadené alebo majitelia nechceli prenajať jednoizbový byt trom ľuďom.
„Na internáte som platila asi 1600 korún mesačne, teraz som nechcela ísť nad tritisíc. Za najlacnejší byt, ktorý sme našli, by každá z nás musela platiť 3500 korún.“
Teraz sa snažia nájsť bývanie aj cez realitné kancelárie, tam ale žiadajú províziu vo výške mesačného nájomného. „Pre študentov sú tie ceny veľmi vysoké. Vraj tento rok školy prijali oveľa viac prvákov, preto je tak málo miest.“
Zoznam robia fakulty
Miesta na internátoch prideľujú jednotlivé fakulty. Každá z nich má vlastné kritériá. Rozhoduje napríklad vzdialenosť, dobrý prospech. Prednosť často majú študenti zo sociálne slabších pomerov či držitelia preukazov ZŤP. Približne do polovice septembra sa študenti musia ubytovať. Niektorí však prerušia štúdium alebo ostanú v zahraničí a ich miesto sa uvoľní pre ďalších žiadateľov v poradovníku.
Žiadateľov o bývanie každý rok pribúda
„V porovnaní s minulým rokom je situácia podstatne horšia,“ potvrdil zástupca riaditeľa internátov v Mlynskej doline Andrej Pagáč. Pred dvoma rokmi ostalo po študentoch, ktorí sa neprišli ubytovať, okolo 800 voľných miest, vlani to bolo už len päťsto a žiadalo o ne asi tritisíc študentov. „Teraz je tých miest dvesto a žiadateľov štyritisíc,“ povedal Pagáč.
Plne obsadený je aj internát Družba. Jeho riaditeľ Ivan Daňo hovorí, že žiadostí majú okolo štyristo a miesta sa zatiaľ neuvoľnili. Dodal, že zoznamy ubytovaných študentov im posielajú fakulty. Malo by však platiť, že siroty, polosiroty a ľudia s ťažkým zdravotným postihnutím miesta dostanú.
Na internátoch STU sa za posledné roky znížil počet miest asi o dvetisíc. Riaditeľ správy študentských domovov František Hulík povedal, že teraz je v nich približne 5300 miest. Internáty upravovali tak, aby zodpovedali súčasnej legislatíve. Na jedného študenta museli dodržať veľkosť plochy v metroch štvorcových a iné parametre.