Obťažujúci smrad z ošípaných môže trápiť aj Bratislavčanov. Nie je jasné, kto má dohliadať na to, aby súkromní chovatelia dodržiavali hygienické podmienky.
Na stránke Podunajských Biskupíc sa obyvateľka sťažuje na susedov, ktorí chovajú prasatá päť metrov od jej domu. Tvrdí, že pred nepríjemným smradom sa musí skrývať.
Susedia vraj nemajú vyriešený priestor na prasačie výkaly a rozlievajú ich po záhrade. Keď ich žiadala, aby chliev aspoň odsunuli do väčšej vzdialenosti, prestali s ňou komunikovať.
Biskupice v minulosti mali všeobecne záväzné nariadenie, ktoré upravovalo chov zvierat na území mestskej časti.
„Dnes sa už počet chovateľov výrazne znížil, ale sťažnosti predsa len dostávame,“ povedal Alexander Vajda z miestneho úradu. Nariadenie, ktoré sa týkalo aj chovu ošípaných, mestská časť po rozhodnutí prokuratúry zrušila. „Dôvodom bolo, že chovateľov nemôžeme obmedzovať v podnikateľskej činnosti.“
To, či dodržiavajú hygienické podmienky, podľa Vajdu kontrolujú hygienici. Zástupcovia z miestneho úradu ich môžu len sprevádzať, ale zo stretnutia nerobia záznam. „Susedom, ktorí majú takýto problém, odporúčame občianskoprávne konanie.“
Jindra Holíková z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva potvrdila, že kontrolujú hygienické pomery aj šírenie obťažujúcich pachov z chovu. Týka sa to však len chovateľov, ktorí zvieratá predávajú.
„Ak ich chovajú pre vlastnú potrebu, nemáme právo im niečo nariaďovať. Nemáme ani právo vstupu na ich pozemok.“
Holíková dodala, že ak by mestská časť robila šetrenie, hygienici by mohli poradiť, ako podmienky pre zvieratá upraviť. V prípade súkromného chovateľa sa však tiež prikláňa k riešeniu problému súdnou cestou.
Autor: dagu