Nový spôsob zberu veľkokapacitného odpadu nahradil vo väčšine mestských častí pravidelné jesenné upratovanie. Nepotrebné veci ako starý nábytok či koberce budú teraz umiestňovať do veľkokapacitných kontajnerov.
Kam so starou chladničkou
Netýka sa to nebezpečného odpadu, teda televízorov, rádií, počítačov, tlačiarní, chladničiek, mrazničiek, olovených batérií, motorových a prevodových olejov, starých farieb, riedidiel, rozpúšťadiel a pesticídov.
Hovorkyňa spoločnosti Odvoz a likvidácia odpadu Margita Tieleschová potvrdila, že takýto druh odpadu sa ani doteraz nesmel vykladať k stojiskám a do bežných kontajnerov na objemný odpad nepatrí.
„Ľudia ho musia odniesť priamo do zberných dvorov OLO na Bazovej 6 alebo Ivanskej 22.“ Riedidlá, rozpúšťadlá a podobné chemikálie tu však nezoberú, treba ich zaniesť do špecializovanej firmy.
Devínska robí zber
V niektorých mestských častiach sa dal nebezpečný odpad odovzdať aj priamo. Devínska Nová Ves už v minulosti v rámci jesenného a jarného upratovania ponúkala obyvateľom možnosť zbaviť sa takéhoto odpadu bez toho, aby ho museli niekam odvážať. Tatiana Rattayová z miestneho úradu povedala, že tento rok môžu nebezpečný odpad aj vrátane riedidiel, farieb a pesticídov bezplatne odovzdať 29. septembra od 9.00 do 13.00 na troch odberných miestach.
Pracovníci firmy, s ktorou Devínska Nová Ves v zbere spolupracuje, budú na Opletalovej pred železničnou stanicou, na Istrijskej pred poštou a na Eisnerovej pod terasou Milana Marečka. Všetky tekuté odpady musia byť v uzatvorených obaloch, aby sa nerozliali.
Touto službou sa podľa Rattayovej snaží mestská časť predchádzať tomu, aby obyvatelia vykladali nebezpečný odpad na skládky alebo sa ho zbavovali spôsobom, ktorý by poškodzoval životné prostredie. „Zberné autá síce nebývajú úplne plné, ale množstvo vyzbieraného odpadu sa s lepšou informovanosťou zvyšuje. Teraz máme oznam na internete a zber budeme vyhlasovať aj v miestnom rozhlase a na informačných tabuliach.“
Špeciálnych kontajnerov možno bude viac
Rača je jednou z mestských častí, ktoré majú svoj zberný dvor, ten však nie je prispôsobený na ukladanie nebezpečného odpadu. „V súčasnosti miestny úrad rokuje so spoločnosťou, ktorá má oprávnenie zberať elektronický odpad, aby sme túto službu mohli občanom ponúknuť,“ povedal hovorca Rače Martin Bartišek.
Petržalka doteraz nebezpečný odpad špeciálne nevyzbieravala. Petržalský hovorca Ľubomír Andrassy potvrdil, že sa to má zmeniť. „Zistili sme, že na kontajnerových stojiskách sa hromadia staré práčky, chladničky, televízory. V zbernom dvore, ktorý v budúcom roku vznikne v miestnom podniku verejnoprospešných služieb, vytvoríme špeciálny kontajner na tento odpad, Petržalčania ho budú môcť bezpaltne doniesť. Budeme mať aj zmluvu so spoločnosťou, ktorá má oprávnenie na jeho likvidáciu.“