K Starému Mestu, ktoré neoficiálne vyhlásilo vojnu kaviarnikom, a Petržalke, kde môžu byť terasy otvorené len do 21.00, sa pridal aj Lamač a zrejme čoskoro pribudne aj Karlova Ves.
„Reagovali sme na sťažnosti obyvateľov,“ hovorí Ľubomír Plai, prednosta úradu v Lamači. Zastupiteľstvo minulý týždeň schválilo pracovný návrh nového nariadenia. To je podľa Plaia prísnejšie k prevádzkovateľom služieb. „Súhlas s hudobnou produkciou večer si budú musieť pýtať,“ hovorí o príklade.
Staré Mesto ako inšpirácia
Vo všeobecnosti nové nariadenie dá viac kompetencií obyvateľom rozhodovať o tom, aká hlučná zábava kde bude môcť byť. Podnetom bola aj petícia Lamačanov z Malokarpatského námestia.
„Inšpirovali sme sa Starým Mestom,“ potvrdil prednosta Plai. Staré Mesto problém s hlukom vyriešilo rázne – ak chcú mať krčmári pustenú hudbu aj po 18.00, musia podať žiadosť a mať povolenie hygienikov.
Krčmári to vidia inak
Aj po zavedení nového nariadenia ho však viaceré podniky porušujú.
Hovorkyňa staromestského úradu Alena Kopřivová povedala, že pre tri prevádzky v hornej časti Michalskej pripraví samospráva opatrenia, ktoré im už majú zabrániť v šírení hluku. Prevádzkovatelia z týchto podnikov totiž aj napriek druhej pokute neboli ochotní situáciu zmeniť.
Krčmári si však myslia niečo iné, pokladajú nové nariadenie za zbytočnú byrokraciu a zásah, ktorý turizmu nepomáha. „Myslím, že je to obmedzujúce. Ľudia sa chodia do podnikov aj zabávať. A čo v takom, kde je ticho ako v hrobe?“ hovorí René Hudec, prevádzkar Milenium Café na Námestí SNP.
V súčasnosti je totiž limit na hudbu do 22. hodiny 50 decibelov, podľa niektorých to je málo a už bežný rozhovor dvoch ľudí v krčme predstavuje hluk 60 decibelov.
Petržalka a Karlova Ves
V Petržalke môžu byť letné terasy otvorené len do 21.00, toto opatrenie platí od tohto roku.
„Počas kontrol sme našli niektoré prevádzky, ktoré nerešpektovali toto nariadenie. Tento čas sme stanovili tak, aby do 22.00, keď sa začína nočný pokoj, už boli všetky terasy zatvorené,“ hovorí Ľubomír Andrassy, hovorca miestneho úradu.
V Petržalke je totiž asi až 90 percent prevádzok na terasách panelákov rovno pod oknami.
Samospráva však išla ešte ďalej, podniky vo vybraných lokalitách dostávajú povolenia iba na tri až šesť mesiacov, nie na dva roky. Je to flexibilnejšie, ľahšie možno zaviesť zmeny.
Aj stavebníci
Petržalka tiež zaviedla obmedzenie hluku pre stavebníkov. V každom vydanom územnom rozhodnutí majú pripomienku, kedy môžu hlučné práce robiť.
„V pracovné dni do 21.00, sobotu iba dopoludnia a v nedeľu vôbec,“ hovorí Andrassy.
Podobne chce postupovať aj Karlova Ves. Starostka Iveta Hanulíková chce do zastupiteľstva presadiť nariadenie, podľa ktorého by stavebníci nemohli robiť hluk napríklad v nedeľu ráno. „Máme s tým veľký problém, na úrad chodí veľa sťažností.“
Dlhé diely sú totiž známe mimoriadnou stavebnou aktivitou. Ak nariadenie prejde, v sobotu popoludní a v nedeľu už bude na stavbách ticho.