Prerokovanie urbanistickej štúdie zóny Matador s verejnosťou bolo minulý štvrtok. Riešenie vyvolalo emócie obyvateľov, ktorí v tejto zóne vlastnia nehnuteľnosti alebo s ňou susedia.
„Urbanistická štúdia je len príkladom riešenia, môže sa meniť, nejde o záväzný plán zóny,“ povedal Ivan Kočan, architekt, ktorý štúdiu vypracoval.
Lukratívna oblasť
Podnetom bol zámer talianskeho investora Alfagona Italia, ktorý vlastní vyše 12 hektárov v tejto lokalite – jej centrom sú tri veľké výrobné haly. Tie chce zbúrať a postaviť tu viac budov, najvyššie majú mať 34 poschodí. Mali by tu byť hotel, administratíva, obchody, byty a služby.
„Nejde o developera, ale o spoločnosť, ktorá podniká v oblasti gumárenského priemyslu. Je to jediný veľký výrobca v tejto lokalite, okrem susednej Hydroniky,“ povedal Kočan.
Spoločnosť chce s výrobou v území skončiť, pretože ho považuje za príliš lukratívnu oblasť na takúto funkciu. „V novom územnom pláne je síce funkcia výroby zachovaná, ale zmena funkcie by mala patriť k prvým úpravám,“ hovorí Kočan.
Dopravné prepojenia
Podľa Kočana bude práve areál Matadoru po dostavaní diaľnice medzi Rakúskom a Slovenskom vstupnou bránou do Bratislavy. Navyše susedí so železničnou stanicou a v blízkosti tohto územia povedie aj medzinárodná železničná trať Paríž – Bratislava, ktorá bude mať aj štyri zastávky v meste a väčšia časť trasy povedie od Petržalky smerom do mesta v tuneli.
„Lokalita je napojená na dve radiály – Panónsku a Dolnozemskú, takže dopravné spojenie s centrom mesta je ideálne, vzdušnou čiarou je Hrad vzdialený asi kilometer.“ Podľa architekta bolo najväčším problémom vyriešiť priame a vnútorné dopravné prepojenie. „Je to areál, z ktorého treba urobiť mesto. Chýbajú vnútorné komunikácie, tie dnes suplujú betónové cestičky medzi objektmi pôvodných výrobných hál.“
Urbanistická štúdia v prvej etape rieši hlavné napojenie areálu viaduktom ponad železnicu z Bratskej ulice. Ďalšie dva prístupy by boli z Kopčianskej ulice, tá sa má rozšíriť na tri pruhy. Podľa štúdie by sa mala v druhej etape rozšíriť aj Gogoľova ulica.
Námietky obyvateľov
Navrhovanú výstavbu považujú obyvatelia za príliš rozsiahlu. „Som proti navrhovanej výške 34 poschodí, takéto stavby by úplne znehodnotili moje súkromie,“ hovorí jeden z obyvateľov Marián Vanek. Navrhované riešenie križovatky Gogoľova – Dargovská zasahuje do jeho nehnuteľnosti.
Podľa Kočana si rozšírenie Gogoľovej nevyžaduje zámer talianskeho investora, ale širšie vzťahy v lokalite. „Pre investora je dôležité prepojenie s Bratskou a Kopčianskou ulicou, rozširovanie Gogoľovej bude nutné až v súvislosti s rozvojom susediaceho územia za Gogoľovou ulicou v smere na Kaukazskú. To je budúcnosť,“ hovorí Kočan.
Vanek protiargumentuje tým, že napojenie cez Kopčiansku stačiť nebude a zvýši sa aj doprava na Gogoľovej, čo znepríjemní život obyvateľom a časom donúti mesto cestu rozšíriť. „Investor nemusí predsa riešiť všetky dopravné problémy v susediacom území. Na Gogoľovu v prvej etape výstavby – prestavby areálu – vôbec nebude napojený,“ hovorí Kočan.
Urbanistickú štúdiu Matador môžu občania pripomienkovať do 15. 9. Po vyhodnotení pripomienok ju navrhovatelia predložia mestskej časti Petržalka a mestu.
Situačná mapka
Čiernym bodom je označený areál, kde chce investor stavať.
![]() |