Škola pre mimoriadne nadané deti, ktorú tvorí základná škola a gymnázium v Bratislave, vznikla v roku 1998. Koordinuje aj ďalšie školy, ktoré okrem bežných tried majú tiež triedy pre nadané deti. Vyučuje sa v nich okolo tritisíc žiakov.
Škola má vlastné špeciálne učebnice. Žiakmi sa stávajú deti od piatich rokov, ktoré sa sem dostanú na základe psychologických testov, v osemnástich končia maturitou.
Časť vyučovania prebieha na koberci. Žiaci spolu s učiteľom sedia v kruhu a rozprávajú sa, navzájom si tykajú.
Deti nedostávajú domáce úlohy a na prvom stupni ani známky. Hľadajú odpovede na problémové otázky, vlastným skúmaním dopĺňajú čiastočné informácie, ktoré dostanú. To, čo sa učia, si pre seba samy objavujú v rozhovoroch, hrách aj pri práci na vlastných projektoch.
Riaditeľka školy Jolana Laznibatová hovorí, že deti ani necítia, že sa učia. Preberajú pritom náročnejšie učivo, v ktorom idú väčšmi do hĺbky.
K najnovším úspechom patrí umiestnenie jedného zo žiakov na treťom mieste v medzinárodnej matematickej olympiáde, ktorá prebehla vo Vietname.
Laznibatová povedala, že po 14 rokoch robili obhajobu svojho vzdelávacieho modelu. Ministerstvo školstva im už schválilo učebný plán pre 1. stupeň. Čakajú ešte na schválenie plánu pre 2. stupeň a gymnázium.
Škola je štátna, ale pomáhajú jej sponzori aj príspevky rodičov. Kupujú za ne špeciálne pomôcky.
Autor: dagu