Na Štrkoveckom jazere tento rok pribudlo šesť labutích mláďat, dnes tam plávajú už len tri. „Je prirodzené, že všetky neprežijú,“ vysvetlil Ján Dobšovič zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti.
Problémom sú však zranené alebo choré labute. Napriek tomu, že sú chránené, nie je doriešené, kto by sa mal o ne starať. Zatiaľ to robia dobrovoľníci z ornitologickej spoločnosti, ktorých na zranené vtáky upozorňujú obyvatelia. Nie všetky sa však podarí zachrániť.
Labute môžu ochorieť z nesprávnej stravy, často sa zamotajú do rybárskeho silonu. Doplatiť môžu aj na zranenie rybárskym háčikom, ktoré vyvolá infekciu.
Dobšovič hovorí, že minulý týždeň na Štrkovci zachraňoval labuť, ktorá sa zamotala do lanka a ostala pripútaná k umelému ostrovčeku. Pred mesiacom zase obyvatelia z okolia upozorňovali na labuť, ktorá nemohla chodiť. Tá sa po vyšetrení v bratislavskej zoo vrátila na jazero, kde by jej plávaním mohli zmocnieť svaly na nohách.
Sloboda zvierat, ktorá má v Bratislave útulok pre psy a mačky, rieši aj problémy s uhynutými labuťami. Liečenie živých závsí od možností dobrovoľníkov.
Autor: dagu