Železničný sklad je poslednou prekážkou a dôvodom, prečo sa ešte nestavia – odznelo na marcovom verejnom zhromaždení k prestavbe Predstaničného námestia.
Investor IPR Slovakia čakal už len na územné rozhodnutie, vydaniu bránila nevyriešená otázka čo s pamiatkou. Historickú budovu z roku 1848 totiž do projektu nezakreslili, na jej mieste mal stáť vjazd do podzemia nového areálu.
Hovorkyňa Starého Mesta Alena Kopřivová povedala, že sklad tu má podľa nového územného plánu a informácií samosprávy zostať. „Je tu zakreslený,“ hovorí Kopřivová.
Magistrát má iný názor: „Územný plán nejde až do takýchto podrobností,“ povedala Eva Chudinová.
Investor už prerába zámer
„Plány sa prispôsobia novému územnému plánu. Projekt bude mierne korigovaný a už sa na tom aj pracuje,“ hovorí Igor Ballo, konateľ spoločnosti IPR Slovakia, o informácii, že sklad tu má zostať.
Riaditeľ Múzea dopravy Jiří Kubáček je spokojný: „Keď je to raz národná kultúrna pamiatka a je zapísaná v zozname pamiatok, nemalo by sa s ňou manipulovať.“
Železničný sklad číslo 2 je súčasťou komplexu 1. parnej železnice v Bratislave, dnes v ňom sídlia expozície múzea.
Stavba je typickým predstaviteľom železničnej priemyselnej architektúry z prelomu 19. a 20. storočia. Podľa riaditeľa sa múzeum môže vďaka nej zaradiť medzi najkrajšie svojho druhu v Európe.
Diskusie okolo skladu
Projekt revitalizácie námestia vyvolal viaceré diskusie, napríklad o riešení dopravy, veľkom výrube súvisiacom s výstavbou či celkovom architektonickom riešení. Ďalším bol práve pamiatkarský problém.
Investor totiž žiadal aj vyňatie budovy skladu z fondu pamiatok, od štátnych pamiatkarov však dostal záporné stanovisko.
Proti búraniu skladu sa postavili železnice, ktoré priestory múzeu prenajímajú za korunu, aj primátor. O zachovaní, respektíve zbúraní skladu búrlivo diskutovala aj verejnosť, napríklad na verejnom zhromaždení na pôde Starého Mesta v marci.
Poslanec Štefan Holčík sa vtedy vyjadril, že budova nemá veľkú hodnotu a netreba uprednostňovať záujem malej skupiny ľudí pred tými, ktorí pricestujú do Bratislavy a vidia, v akom stave je celý areál patriaci k stanici.
Starosta Starého Mesta Andrej Petrek sa naopak vyjadril, že by bol rád, keby pamiatka zostala stáť alebo by sa aspoň urobila jej kópia na inom mieste.
Projekt rieši 100 objektov
Plánovaná výstavba na veľkej ploche má Predstaničné námestie rozčleniť na niekoľko desiatok celkov. Stavebné povolenie teda bude musieť získať približne sto objektov. Samotná výstavba by podľa investora mala trvať asi 30 mesiacov.
Priestor je v návrhu ohraničený Šancovou, budovou prvej stanice parnej železnice, železničným násypom zo strany Pražskej, budovou hlavnej stanice a Žabotovou ulicou.
Po prestavbe tu má byť obchodné centrum s priestormi na kultúrno-spoločenské akcie, dve administratívne centrá, hotel a nová staničná hala. Súčasnú predstavbu – halu – odstránia, čím sa zviditeľní historická budova stanice z roku 1848.
Vizualizácia Predstaničného priestoru podľa investora IPR Slovakia. FOTO VIZUALIZÁCIA – IPR SLOVAKIA |
Autor: japa