itung.
Sirotinec na Hlbokej
Ako keby si aj počasie uvedomilo, že v nedeľu 7. októbra odovzdávali do užívania nový sirotinec na Hlbokej ceste. Monumentálnu stavbu architekta Žigmunda Meltzera ožarovalo slniečko a slávnostnú atmosféru podčiarkla účasť najvyššej cirkevnej a mestskej honorácie a početných hostí.
Všetkých privítal predseda komisie sirotinca a protektor gróf Jozef Zichy. Pochopiteľne, že nechýbali ani rádové sestry a siroty, ktoré budú bývať v tejto monumentálnej stavbe, hodnej začiatku dvadsiateho storočia.
Veľmi milo vyznelo poďakovanie, čo na slávnosti vyslovili dvaja chovanci ústavu, chlapec a dievča. Bolo len málo očí, v ktorých sa pri tomto vystúpení neobjavili slzy dojatia.
Pri odchode z budovy dostal každý návštevník na pamiatku v tlačiarni vyhotovenú reprodukciu obrazu na fasáde sirotinca a pohľad na novostavbu. Grafický list obsahoval aj zoznam všetkých odborníkov, ktorí sa na stavbe objektu podieľali. Spomeňme len mená Ľudovít Marton a syn, Adolf Messmer, Ján Rumpelmayer...
Nedopatrením sa však stalo, že v zozname nefigurovalo meno paliera J. Tomečka, ktorého označil sám architekt Meltzer za vzorného spolupracovníka. Stavbu financovali z pozostalosti Samuela Royka, ako to určil vo svojom testamente. Spomeňme ešte jeden detail – v každej miestnosti je plynové osvetlenie.8. 10. 1900
Telefonujeme
V septembri 1900 spojila hlavná telefónna ústredňa v Prešporku dovedna 103 596 hovorov. V tom istom mesiaci podali na prešporskej pošte 5 613 telegramov a pošta prebrala z iných poštových úradov 7 915 telegrafických správ.
8. 10. 1900
Obor melón
Dňa 8. októbra 1900 sa skončila veľmi úspešná prešporská výstava ovocia a zeleniny. Kto ju nenavštívil, môže ešte stále uvidieť jeden exponát v obchode Jána Jaklitscha na Michalskej ulici.
Pán Jaklitsch kúpil melón ako raritu a magnet pre zákazníkov. Veď štyridsaťkilogramový záhradnícky skvost bol aj na výstave stredobodom pozornosti návštevníkov.
Vypestovali ho v záhrade arcikniežaťa Jozefa v Topoľčiankach. Škoda však, že pri prevoze z výstavy robotníkom vypadol z rúk a má viditeľné praskliny.
Pripomíname, že výstava sa skončila ziskom asi 4 000 zlatých.
Autor: 11. 10. 1900