Koloman Moser (1868 - 1918) sa popri Gustavovi Klimtovi a Josefovi Hoffmannovi radí k najvýznamnejším umelcom viedenskej secesie. Leopoldovo múzeum vzdáva hold jeho dielu prostredníctvom rozsiahlej prezentácie 550 umeleckých objektov. Výstavu navštívilo doteraz viac ako stotisíc priateľov umenia.
Prehliadka prináša Moserov umelecký vývin, ako aj rozmanitosť jeho tvorby, pričom je rozdelená do viacerých období, ktoré zároveň chronologicky opisujú jeho dielo. Popri početných grafikách a návrhoch pre umelecké zoskupenia ako Viedenská secesia alebo spolok Österreichischer Werkbund, ktoré odrážajú rozmanité umelecké štýly, zahŕňajúce aj divadelné scény a kostýmy, ponúka prezentácia aj predmety dennej potreby či umelecké dekoračné sklá.
Kolo Moser bol spoluzakladateľom významného umeleckého spolku Viedenská secesia (1897), do ktorej prinášal určujúce impulzy jej umeleckého smerovania a významne sa podieľal pri výstavných realizáciách. Medzi inými umeleckými aktivitami navrhol aj fasádu dnes známej budovy viedenskej Secesie od Josefa Maria Olbricha. Plagáty a ilustrácie z jeho pera v secesnom časopise Ver sacrum odrážajú zas základy modernej grafiky.
Svetovej pozornosti sa Kolovi Moserovi dostalo ako tvorcovi preslávených umeleckých dielní Wiener Werkstätte, ktoré založil v roku 1903 spolu s viedenským architektom Josefom Hoffmannom a finančníkom Fritzom Waerndorferom. Z tohto obdobia kreatívneho života Mosera prináša prehliadka vtedajšie moderné kusy, ako napríklad Moserove gemoetrické bielo-čierne dekoratívne kreslo.
Aj výtvarnému dielu Kolomana Mosera venuje Leopoldovo múzeum veľkú pozornosť. Začiatok jeho tvorby je ovplyvnený kolegom Gustavom Klimtom, v neskorších dielach sa odráža vplyv Fedinanda Hodlera. Výtvarná tvorba popri krajinkách a zátišiach zahŕňa monumentálne portréty, ako aj alegorické a mytologické obrazy zahalené do novej farebnosti.
Prezentácia Kolo Moser v Leopoldovom múzeu na Leopoldplatz 1 je prístupná denne od 10.00 do 18.00, vo štvrtok do 21.00 až do 10. septembra.
Koloman Moser: Venuša v jaskyni, 1914 a 15. FOTO - LEOPOLDOVO MÚZEUM |