V nedeľu uplynulo 35 rokov od spojazdnenia Nového mosta. Stavbu, ktorá bola na tie časy technickým zázrakom, otvorili po záťažových skúškach 26. augusta 1972 s názvom Most SNP.
Už v tom čase bol kontroverznou stavbou. Dodnes je to symbol socialistického zásahu do starej Bratislavy, hoci tvorcovia oponujú, že jeho poloha bola premyslená a zakotvená v územnom pláne.
Niektorí pamätníci, ale aj ľudia, ktorí skutočnú starú Bratislavu nezažili, mostu vyčítajú, že preň zmizla časť židovského geta.
Technický unikát
Dielo skupiny architektov pod vedením profesora Jozefa Lacka bolo v čase vzniku vo svojej kategórii svetovým unikátom. Stavba má dobrú povesť medzi odborníkmi i technickou verejnosťou. V roku 2001 ho na banskobystrickom stavebnom veľtrhu vybrali ako Stavbu storočia spomedzi 36 stavieb.
Ide o jednopylónový zavesený most. Znamená to, že celá vyše sedemtonová oceľová konštrukcia visí na lanách, ktoré napína šikmý pylón, naklonený smerom do Petržalky. Nepotrebuje teda žiadne podporné stĺpy, ušetril sa materiál, konštrukcia je v porovnaní s inými mostmi na Dunaji ľahšia. Zvláštnosťou je aj to, že pylón je umiestnený mimo rieky.
Dĺžka mosta je 430 metrov, pylón je vysoký 85 metrov. Hlavná dĺžka medzi piliermi je 303 metrov. To je údaj, podľa ktorého sa zostavuje rebríček najväčších zavesených mostov sveta. V súčasnosti patrí Nový most ešte stále do prvej stovky. Celková výška od základov po vrchol je 95 metrov, priemer kopuly je 32 metrov.
Geto a súčasnosť
Tvorcovia tvrdia, že význam stavby bol aj v tom, že oddelila Staré Mesto od Hradu. Tým sa symbolicky obnovila priekopa, ktorá v stredoveku oddeľovala Hrad a mesto.
V polovici 60. rokov mala Bratislava 270-tisíc obyvateľov a jediný most. Rozrastala sa Petržalka, nové premostenie bolo nutnosťou. Na miestach, kde dnes most prechádza do Staromestskej ulice, však stáli ulice židovského geta, Rybné námestie, neologická synagóga. Odborníci tvrdia, že zbúrané stavby v skutočnosti nemali väčšiu architektonickú hodnotu. Jeden z tvorcov mosta Ladislav Kušnír sa pre časopis 3/4 vyjadril, že dôkazom citlivej kompozície je aj to, že pylón je na petržalskej strane.
Most dnes spravuje mesto. V poslednom čase sa o ňom hovorilo v súvislosti s odstraňovaním graffiti na bočných lávkach. Stal sa aj dejiskom výstavy fotografií o Petržalčanoch.
Hovorilo sa aj o tom, že by sa mala stavebne preklenúť Staromestská ulica tak, aby sa spojili mestské hradby so Židovskou ulicou. Kontroverzný návrh mestskí poslanci vlani odmietli.
Zaujímavosti o moste
Most patrí konštrukčne medzi zavesené mosty – visí na lanách, ktoré sú uchytené na jedinom pylóne, naklonenom smerom do Petržalky.
Zaraďuje sa ešte aj dnes medzi stovku najväčších zavesených mostov na svete, medzi jednopylónovými mu patria popredné priečky.
Na výstavbu mosta vrátane pylóna sa použilo takmer 8000 ton ocele.
Reštaurácia na ňom je 85 metrov nad zemou, vyhliadková plošina o desať metrov vyššie.
Desaťmiestny výťah do vyhliadkovej veže ide rýchlosťou tri metre za sekundu.
Do veže vedie 430 schodov.
Z veže je výhľad na 100-kilometrovú vzdialenosť.
V kupole je 60 okien.
V moste sú vodovodné potrubia, ktoré zásobujú Petržalku.
Autor: lin, r