Ekologická revitalizácia celého územia Vydrice chce obnoviť aj biotop pôvodnej zelene.
Územie bývalej Vydrice pod hradným vrchom, na riešenie ktorého práve prebieha architektonická súťaž, čaká ekologická revitalizácia. Hovorkyňa projektu a spoločnosti Vydrica Jana Pifflová-Španková povedala, že chcú obnoviť pôvodné historické terasovité chodníky na hradnom brale a biotop pôvodnej zelene. „Staré turistické a romantické chodníky sú zarastené a znehodnotené.“
Rozsiahlou revitalizáciou by mal prejsť aj parčík v okolí kostolíka pri Rybárskom cechu i budúce námestie v okolí Vodnej veže medzi cechom a estakádou Nového mosta.
Vzniknúť by mal tiež náučný fytodendrologický chodník s mobiliárom, informačnými tabuľami, lavičkami a osvetlením. Jedna časť chodníka by mala viesť z Vydrice k Žigmundovej bráne, druhá má územie spájať s Leopoldovou bránou.
Botanici a biológovia zistili, že nad štvrťou Vydrica v minulosti rástli chránené teplomilné rastliny ako panevädza letná či ruman farbiarsky. Rástol tam aj čistec rovný, fialka krovisková a suchokvet ročný. Časom ich však zničili náletové a menej hodnotné kroviny a dreviny.
„V prípade úspešného vyklíčenia semien z Botanickej záhrady Univerzity Komenského sa bude dosádzať typické rastlinstvo pre toto stanovište a keďže je plocha blízko hlavnej cesty, mohla by poslúžiť pre krátke školské exkurzie,“ vysvetlila Pifflová-Španková.
Vysádzaniu bude predchádzať vyčistenie územia a odstránenie náletových stromov. Pomôcť by to malo aj chráneným jaštericiam, ktoré žijú na hradnom vrchu.