Stavebný boom je v Bratislave jednou z najväčších tém posledných rokov. Architektonické diela v krátkom čase výrazne zmenili vzhľad mesta, priehľady a pocit pri chôdzi v uliciach i celkovú panorámu.
Kým jedni sa spolu s primátorom Andrejom Ďurkovským tešia, že mesto sa rozvíja, iní tvrdia, že spôsob, akým sa rozvíja, je urbanisticky živelný a priveľmi podmienený ziskom investorov.
Niektorí odborníci si myslia, že garantom dobrej výstavby v meste má byť práve hlavný architekt. Podobnú funkciu má mnoho miest Európy, niekde ide o celú organizáciu s veľkými právomocami, ktorá prísne stráži nielen novú výstavbu, ale aj drobnosti ako vzhľad vývesných štítov.
Aj v Bratislave kedysi existoval útvar hlavného architekta. Naposledy plnil funkciu námestník primátora Peter Beňuška, teraz nezávislý mestský poslanec.
Po roku 1994, teda práve v čase, keď sa veľký stavebný boom začal, už bola stolička neobsadená.
Vybrali sme päť najviac diskutovaných novostavieb či pripravovaných stavieb v meste a požiadali sme súčasného hlavného architekta Štefana Šlachtu, aby ich zhodnotil.
Šlachta patrí medzi najznámejších slovenských architektov, je vysokoškolským profesorom architektúry, pôsobil na Vysokej škole výtvarných umení a je prezidentom Spolku architektov Slovenska. Známy je aj ako spoluautor projektu Mosta Lafranconi.
Hlavným architektom sa stal z pozície člena výberovej komisie, ktorá mala vlani od 10. augusta vybrať vhodného človeka do tejto funkcie. Nakoniec ho začiatkom tohto roka oslovil sám primátor. Má malé kompetencie, skôr plní koordinačnú a poradnú funkciu, je priamym podriadeným primátora.
Sám Šlachta hovorí, že vo funkcii bude dovtedy, kým sa ustanovia pre hlavného architekta silné právomoci. „Potom odídem. Po mne musí prísť odborník-urbanista,“ povedal.
O budovách
Astoria Palace: stavba na Suchom Mýte mešká vyše roka. Budovu za 800 miliónov stavia firma IPR Slovakia.
Park One: budova za 850 miliónov stojí na mieste bývalého parkoviska na Kollárovom námestí, investorom je firma Convergence Capital.
Aupark Tower: veľmi diskutovaný bol najmä počet podlaží. Investorom je HB Reavis.
Yosaria Plaza: stavba má vyrásť z bývalého obchodného domu Ružinov. Teraz práce stoja, nevie sa, kedy budú pokračovať.
CBC: novovstavba firmy HB reavis na Karadžičovej ulici je predmetom diskusií pre výrazný hranatý tvar.
Fasády jedna ako druhá
Na prvý pohľad má mnoho stavieb v Bratislave jedno spoločné. Aby bola výstavba čo najlacnejšia, základom je oceľový skelet prekrytý sklenou fasádou. Výsledkom je uniformita.
Podľa hlavného architekta Štefana Šlachtu je za tým aj móda. „S takouto retro-architektúrou sa vôbec nestotožňujem. Pripomína mi chudobné roky nášho stavebníctva,“ hovorí Šlachta.
Takto vidí fasády novostavieb Bratislavčanka a konzultantka Zora Pauliniová. Fotografie, ktoré zbierala počas niekoľkých mesiacov, zverejnila na svojom blogu pauliniova.blog.sme.sk.
(lin)
Tatracentrum, Hodžovo námestie. FOTO PRE SME – ZORA PAULINIOVÁ |
Veža Auparku, Einsteinova: „Veľmi negatívne zasiahla do obrazu mesta tak z jednej, ako aj z druhej strany Dunaja. Hmota je neproporčná, chýba jej elegancia. Má totálne nedoriešenú dopravu a jej dopad na Sad Janka Kráľa bude asi zničujúci.“ FOTO PRE SME – PETER ŽÁKOVIČ |
City Business Center, Karadžičova: „Z urbanistického hľadiska podporuje vytvorenie bulváru. Na druhej strane výšková budova v tesnej blízkosti VÚB je nevhodná. Dala však vyniknúť elegancii banky. Prevýšenie VÚB-ky o dve poschodia mi pripadá dosť detinské. Vadí mi tiež pôsobenie objektu v pohľadoch z Dunajskej ulice, kde je budova otočená hranou proti mne. V škole nás učili, že to architekt nikdy nesmie urobiť.“ FOTO PRE SME – PETER ŽÁKOVIČ |
Apollo Business Center na Prievozskej. FOTO PRE SME – ZORA PAULINIOVÁ |
Ústredie Národnej banky Slovenska na Mýtnej ulici. FOTO PRE SME – ZORA PAULINIOVÁ |
Park One, Kollárovo: „Je príliš veľký, príliš hmotný, aj keď je zo skla. Je dobré, že uzavrel Kollárovo námestie, podporil uličný front, chýba mi však väčšie hmotové rozčlenenie, atraktívnejší detail. Dnes pôsobí v danom prostredí cudzo. Možno v budúcnosti...“ FOTO PRE SME – PETER ŽÁKOVIČ |
Yosaria Plaza, Tomášikova: „Od začiatku to bol pre mňa trochu megalomanský projekt a som veľmi zvedavý, čo sa z neho nakoniec vykľuje. Uvítal by som skôr kultúrno-spoločenské funkcie ako komerciu. Ružinov to potrebuje oveľa viac.“ FOTO PRE SME – PETER ŽÁKOVIČ |
Budova DELL na Fazuľovej ulici FOTO PRE SME – ZORA PAULINIOVÁ |