SME

Sanatórium Koch chcú nadstavať

Spoločnosť Mediline mala Sanatórium Koch prenajaté do roku 2024, napriek tomu sa sťahuje. Jej konateľ tvrdí, že budova nevyhovuje európskym normám a úpravy pamiatkari nepovolia. Majiteľ však žiada o stavebné povolenie na nadstavbu aj prístavbu.

Sanatórium Koch dal postaviť profesor Karol Koch v tridsiatych rokoch minulého storočia. Obkolesuje ho chránená Kochova záhrada.Sanatórium Koch dal postaviť profesor Karol Koch v tridsiatych rokoch minulého storočia. Obkolesuje ho chránená Kochova záhrada. (Zdroj: SME – PAVOL FUNTÁL)

Kochovo Sanatórium chcú nadstavať, dorobiť prístavbu a zrekonštruovať. Každú stavebnú úpravu objektu však musia schváliť pamiatkari. Krajský pamiatkový úrad zatiaľ stanovisko nevydal.

Koch má ostať sanatóriom

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Spoločnosť R2, ktorá je majiteľom Sanatória Koch, požiadala stavebný úrad Staré Mesto o územné rozhodnutie na zmenu stavby nemocnice. Plánuje časť objektu nadstavať, urobiť k nemu prístavbu a komplexne zrekonštruovať vnútorné priestory. Zdravotnícka funkcia, na ktorú je objekt viazaný aj v územnom pláne, má zostať zachovaná.

SkryťVypnúť reklamu

„Konanie je v súčasnosti prerušené. Stavebný úrad investora požiadal o doplnenie dokladov. Spomedzi nich bude dôležité vyjadrenie pamiatkarov, keďže Kochovo sanatórium je pamiatkovo chráneným objektom,“ povedala hovorkyňa Starého Mesta Alena Kopřivová. Krajský pamiatkový úrad zatiaľ k zámeru investora stanovisko nevydal.

Lužinský: Pamiatkari neumožnili ani zmenu okien

Spoločnosť R2 kúpila Kocha asi pred dvoma rokmi od Fakultnej nemocnice. V budove však už fungovala spoločnosť Mediline. V roku 2004 tu otvorila gynekologicko-pôrodnícku nemocnicu a budovu si prenajala na 20 rokov.

Nový majiteľ sa zaviazal, že bude nájomnú zmluvu rešpektovať. Vlast­ní­kom značky Sanatórium Koch, ktorá nadväzuje na tradíciu privátneho Sanatória profesora Karla Kocha, je spoločnosť Mediline. Spoločnosť sa však bude na jeseň sťahovať do petržalskej Vienna Gate. Podľa Mária Lužinského, riaditeľa sanatória a konateľa spoločnosti, sa sťahujú práve preto, že nemocnica, ktorú postavili pred vyše 70 rokmi, prestáva vyhovovať európskym normám a nadstavba ani prístavba neprichádzali do úvahy. „Pamiatkari nám neumožnili ani zmenu riešenia vstupných dverí a okien,“ povedal Lužinský.

SkryťVypnúť reklamu

Do sanatória sa má vrátiť bývalé vedenie

Spoločnosť R2 je spoločníkom akciovej spoločnosti Grafobal group, ktorej predsedom predstavenstva je Ivan Kmotrík. Konateľka spoločnosti R2 Darina Töröková je zároveň aj členkou predstavenstva Kmotríkovej Artmedie. Na otázky, čo spoločnosť s budovou plánuje, nereaguje od začiatku roka.

Zo sanatória na jar odišiel dovtedajší primár Vladimír Cupaník s kolektívom viacerých zamestnancov. Zamestnali sa v súkromnej ružinovskej poliklinike a majitelia im sľúbili, že po skončení rekonštrukcie Kocha sa vrátia do nového sanatória.

Pamiatkari zasahovali


Šancová - pamiatkari dali záporné stanovisko k stavbe, ktorá mala vyrásť na vyše 30 poschodí. Súhlasili s výškou desať podlaží. Po tom, čo časť Šancovej vyňali z pamiatkovej zóny, má mať 22 podlaží.

SkryťVypnúť reklamu

Predstaničné námestie - investor, ktorý plánuje prestavbu predstaničného priestoru, žiadal pamiatkarov, aby vyňali z ochrany železničný sklad číslo dva. Chceli ho zbúrať. Pamiatkari žiadosti nevyhoveli.

Tabaková továreň - majiteľ skladu tabakovej továrne na Radlinského, ktorý nedávno horel, minulý rok požiadal pamiatkarov o zrušenie pamiatkovej ochrany objektu. Investori tu plánujú výstavbu. Pamiatkari žiadosti nevyhoveli.

Könyökiho domček - majiteľ chcel dom na Lazaretskej prestavať, pamiatkari urýchlene požiadali, aby bol vyhlásený za pamiatkovo chránený, takže budú povoľovať každú prípadnú úpravu objektu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 414
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 103
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 171
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 755
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 435
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 144
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 886
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 229
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  3. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  4. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  5. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  6. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  7. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  8. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 040
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 028
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 080
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 037
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 571
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 233
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 854
  8. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 6 564
  1. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  2. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  3. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  4. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  5. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  6. Tupou Ceruzou: Pandemická
  7. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  8. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
SkryťZatvoriť reklamu