Prehliadka ponúka pohľad do umeleckej éry, ktorá sa stala akýmsi laboratóriom moderny, ovplyvneným prelomovými zmenami v oblastiach techniky, politiky a spoločenského života na počiatku 20. storočia. Tieto zmeny zasiahli aj umenie daného obdobia, spätého s každodenným životom, technikou, výstavbou miest, architektúrou a dizajnom, ako aj úzkym vzťahom k utópii, tvorbou rôznych skupín a manifestov.
O svoj umelecký štatút bojovali aj médiá fotografie a filmu a koncept moderny prevzalo aj výtvarné umenie a architektúra. V abstraktnom umení nový koncept aplikovali ako prví Vasilij Kandinskij či František Kupka. Kupkove Nokturno (1910 a 11) patrí k hlavným dielam umeleckej zbierky múzea.
Na výstave sú zastúpení kubisti, futuristi, dadaisti a surrealisti s najvýznamnejšími dielami, medzi inými Pablo Picasso, André Derain, Giacomo Balla, Hans Arp, Kurt Schwitters, Max Ernst, Henri Laurens.
Novým laboratóriom pre kubistu Fernada Légera, Hansa Richtera, Lázló Moholy-Nagya a Marcela Duchampa sa po roku 1920 stáva neprebádané médium filmu. Klasiky avantgardného filmu ako Ballet mécanique (Fernand Léger/Dudley Murphy, 1924) alebo Muž s kamerou (1929) ruského režiséra Dziga Vertova a ďalšie filmy tvoria súčasť prehliadky. Filmový blok výstavy s dielami avantgardnej klasiky trvá približne 50 minút.
Laboratórium moderny predstavuje aj majstrovské diela fotografov, napríklad Herberta Bayera, René Magritta a Augusta Sandera a tiež početné objekty Bauhausu od Waltera Gropiusa, Marcela Breuera, Paula Kleeho a iných.
Výstava je otvorená denne od 10.00 do 18.00, vo štvrtok do 21.00 až do 7. októbra.
Z filmu Andalúzsky pes (1929). FOTO - ÖFM |