Horľavina, ktorá sa v pondelok vyliala z cisterny pri nehode kamióna na diaľnici D2, zrejme znečistila pôdu a spodné vody.
Do priekopy pri lamačskej križovatke sa vylialo 5000 litrov horľaviny monoetylénglykol. Potvrdil to Michal Štefánek, hovorca Slovenskej inšpekcie životného prostredia. „Naši inšpektori prešetrujú tento prípad z hľadiska možného ohrozenia životného prostredia,“ povedal Štefánek.
Zeminu odpratali
Podľa zákona o vodách má táto havária znaky mimoriadneho zhoršenia vôd, lebo látka sa vyliala na nespevnený povrch vedľa cesty. To znamená, že museli byť prizvaní ľudia z inšpekcie.
„Národná diaľničná spoločnosť dala odstrániť znečistenú zeminu a teraz sa posudzuje, či je potrebný prieskum postihnutého terénu,“ povedal Štefánek. Má sa zistiť, či je potrebné čistenie terénu.
Etylénglykol je rizikový
Látka, ktorá sa na diaľnici vyliala, je známa aj vinárom – v malom množstve vzniká pri kvasení vína.
Smrteľná dávka pre človeka sa pohybuje okolo 1000 miligramov na kilogram hmotnosti pri požití. V pôde aj vo vode sa však látka ľahko odbúra, tento proces sa nazýva biodegradácia. „Preto je možné, že sanácia terénu nakoniec nebude potrebná,“ vysvetlil Štefánek.
Monoetylénglykol je podľa zákona zaradený do skupiny jedov. Je to priezračná bezfarebná kvapalina sladkastej chuti. Tvorí základnú surovinu nemrznúcich zmesí do áut a polyesterových vláken. Používa sa aj ako rozpúšťadlo niektorých organických látok.
Účinkuje na ústredné nervstvo, spôsobuje acidózu, poškodzuje obličky a krvné cievy. Jeho pary pri vdýchnutí pôsobia na človeka ľahko narkoticky, rozptýlený vo forme hmly môže spôsobiť slepotu a poškodenie nervového systému.
Hrozí aj väzenie
Polícia zisťuje, kto nehodu zapríčinil a podľa hovorkyne Dáše Kollárovej sa prípad vyšetruje ako trestný čin všeobecného ohrozenia. Ak niekoho obvinia, môže mu hroziť aj väzenie.
Kamión s chemikáliou sa prevrátil na diaľnici v smere z Bratislavy do Malaciek ešte v pondelok poobede. Horľavinu potom prečerpali do iného kamióna, ktorý na miesto dorazil z Českej republiky.
Pri nehode utrpel ťažké zranenia 42-ročný vodič kamióna, previezli ho do nemocnice. Miesto nehody zabezpečovali hasiči.
Premávku riadila dopravná polícia, vozidlá odkláňala na cestu I. triedy, aby autá nestáli v tuneli Sitina. V okolí diaľnice sa tvorili niekoľkokilometrové kolóny.