Vlani v tomto období sa nedalo prejsť suchou nohou okolo hradu Devín. Pred piatimi rokmi zas Dunaj pohrozil mestu aj jeho obyvateľom.
Tento rok to zatiaľ na záplavy nevyzerá. Toto leto poznamenalo skôr extrémne suché počasie. Ani nedávne dažde v Nemecku neovplyvnili stavy Moravy a Dunaja.
Zatiaľ nič nehrozí
Oproti minulému týždňu síce stúpla hladina Dunaja v Devíne asi o meter, ale nič zatiaľ nehrozí. Teraz je tam Dunaj na úrovni 250 centimetrov, prvý povodňový stupeň je 650 centimetrov. Podľa Pavla Virága z Povodia Dunaja rieka reaguje na to, čo sa deje v prírode. Stúpnutie hladín súvisí so zrážkami, ktoré padli minulý týždeň. Nemožno však podľa neho predpovedať, čo sa bude diať v nasledujúcich týždňoch.
Iná bola situácia presne pred rokom, keď sa Morava vyliala z koryta pri Devíne. Ešte vážnejšie to bolo pred piatimi rokmi, vtedy o takomto čase bola Bratislava v strehu.
Strach a šou zároveň
V niektorých mestských častiach sa v roku 2002 stala povodeň reálnou hrozbou, kým iní obyvatelia prežívali šou na nábreží a hrozbu preliatia rieky do mesta fotografovali a nakrúcali na kamery.
Vo štvrtok 8. augusta začala hladina Dunaja znepokojivo stúpať. Príčinou boli výdatné zrážky v Rakúsku a Nemecku. Dunaj má 625 centimetrov. Prvý stupeň protipovodňovej aktivity vyhlasujú, ak hladina v Devíne vystúpi nad 650.
Na druhý deň Dunaj pri Devíne dosiahol 730 centimetrov. Vylial sa z brehov pod Starým mostom, medzi Novým mostom a Mostom Lafranconi. V Devíne voda siahala až k hradnej skale.
V utorok 13. augusta nastal druhý stupeň povodňovej aktivity. Evakuovali 30 obyvateľov z Devínskej cesty. Plavba na Dunaji je zastavená. V Bratislave muselo neplánovane zakotviť desať lodí. Na Šafárikovom námestí budujú bariéry. Na Viedenskej ceste zastavili dopravu, cyklisti a korčuliari majú zákaz vstupu na hrádzu.
V stredu 14. augusta ráno vyhlásili stav ohrozenia, 15. augusta hladina v Devíne dosiahla 960 centimetrov. Oblasti hrozilo, že ostane odrezaná od sveta. Prístupové cesty zaliala Morava aj Dunaj a časti Devína zostali bez elektriny. Na petržalskej strane sa voda dostala po Viedenskú cestu. Pod vodou bol autodróm, ruské kolo aj rozprávkový dom v lunaparku.
Najvyššiu výšku hladiny dosiahol Dunaj krátko po polnoci. V meste 991 a v Devíne 960 centimetrov, elektrárne upozorňujú obyvateľov na možnú odstávku elektrického prúdu. Po kulminácii voda začala klesať. Už 17. augusta vo všetkých piatich okresoch odvolali mimoriadnu situáciu.
Voda spôsobila obrovské škody. Devín a Devínska Nová Ves ich vyčíslili takmer zhodne na vyše 43,9 milióna korún. Škody v Starom Meste dosiahli viac ako dva milióny. Poškodených bolo 500 metrov ciest a 300 metrov chodníkov. Voda ničila obytné domy, muzeálne zbierky a hotely. Na nábreží v meste sa stavali múry z vriec s pieskom.
Po týchto povodniach už neostali v meste žiadne stopy, ale v Devíne sa podľa starostky Ľubice Kolkovej ešte nepodarilo znovu postaviť dom jednej rodiny, ktorý voda vzala.
Zaliate nábrežie
Pred rokom situácia nebola taká dramatická.
Hladina Dunaja začala v polovici augusta prudko stúpať. Niekoľko dní predtým boli horúčavy, ale vytrvalý dážď spôsobil, že za 24 hodín hladina rieky stúpla približne o 2,5 metra. Na vyliatu Moravu pod hradom Devín sa chodili pozerať ľudia. Zaliate bolo celé Slovanské nábrežie. Najvyšší stav bol na Dunaji 11. augusta, keď v Bratislave prekročil hranicu potrebnú na vyhlásenie druhého povodňového stupňa. Vodári ho však nevyhlásili, lebo vzápätí začala hladina klesať. Morava sa takisto dostala tesne pod hranicu druhého stupňa.
Najväčšia povodeň na Dunaji bola však v roku 1954, keď hladina merala 984 centimetrov.
![]() August 2006: cyklistický chodník aj informačné tabule tesne pod baštou hradu Devín zaliali vody Moravy. FOTO SME – MIROSLAVA CIBULKOVÁ |
![]() August 2007: prechádzka po Slovanskom nábreží, z rozvodnenej Moravy ostala mokraď za cestou. FOTO SME – MILAN DAVID |
![]() August 2006: celkový pohľad na rozvodnenú Moravu z hradu Devín. FOTO SME – MIROSLAVA CIBULKOVÁ |
![]() August 2007: pohľad na Moravu v koryte za suchého počasia. FOTO SME – MILAN DAVID |
August 2007: jazdecký areál pod devínskym hradom v slnečnom počasí využívajú milovníci koní. FOTO SME – MILAN DAVID |
Autor: lin, japa