Regulácia výstavby je dnes veľkou témou. Bratislave chýbal hlavný architekt v čase začínajúceho stavebného boomu. Primátor Andrej Ďurkovský (KDH) vlani sám vybral súčasného hlavného architekta Štefana Šlachtu a vyzval ho, aby sa funkcie ujal. Je priamym Šlachtovým nadriadeným.
V Košiciach sa situácia vyvíja opačne. Útvar hlavného architekta fungoval ako nezávislý orgán, teraz sú pokusy začleniť ho do magistrátu. Primátor František Knapík (tiež KDH) s tým nesúhlasí. Návrh na zmenu organizačného poriadku magistrátu stiahol z rokovania mestskej rady.
O osude útvaru sa má rozhodnúť na rokovaní mestských poslancov koncom mesiaca. Dlhoročného hlavného architekta Petra Murka primátor odvolal. V médiách i medzi architektmi sa kritizovali jeho rozhodnutia, ktoré vyvrcholili plánovanou výstavbou Auparku v centre Košíc.
Viac vážnosti a právomocí
V Bratislave je hlavný architekt funkcia bez právomocí a bez väčšej autority. Jeho hlas chýbal aj v diskusii okolo nového územného plánu, aj na predvolebných debatách s občanmi.
Sám Šlachta vidí svoje pôsobenie ako prípravu pre nasledovníka. „Som okrem iného za to, aby mal hlavný architekt pri dôležitejších stavbách právo veta. Len čo sa podarí určiť silnejšie kompetencie, odchádzam,“ povedal Šlachta. Po ňom by mal prísť odborník – urbanista.
Bratislavského architekta neúspešne hľadali v roku 2005 vo výberovom konaní. Z deviatich prihlásených ostali v užšom výbere traja - mesto nikdy nezverejnilo ich mená ani to, prečo nakoniec komisia nevybrala ani jedného z nich. Šlachta bol členom výberovej komisie. Dnes hovorí, že slabé kompetencie mohli byť jednou z príčin, prečo sa nikomu nakoniec do funkcie nechcelo.
Architekti a politici
Osobnosti slovenskej architektúry sa na verejnom fóre zhodli v tom, že ak sa stavia, tak pre súkromný zisk a často na úkor verejného priestoru. O cieľavedomú tvorbu mesta sa nedbá. Takúto zákazku jednoducho architekt nemá od koho dostať.
Šlachta podľa vlastných slov podporuje nezávislosť útvaru architekta. „Vždy tu totiž bude konflikt medzi videním architektov a politikov. Tým druhým stačí myslieť dopredu jedno volebné obdobie, ale architekt by mal vidieť 15 až 25 rokov dopredu.“
Milan Vajda z komunikačného oddelenia magistrátu povedal, že jednou z hlavných úloh Šlachtu je pripraviť do zastupiteľstva návrh nového postavenia a právomocí hlavného architekta.
Niektorí odborníci si však myslia, že ani hlavný architekt nemusí nič zmeniť na súčasnom stave nekoncepčnej výstavby. Dôležité sú podľa nich odborne dobré a demokraticky prijaté územné plány, ktoré sa budú rešpektovať na všetkých úrovniach.
Architekt v Bratislave a Košiciach
V Košiciach funguje hlavný architekt ako nezávislá inštitúcia už štyridsať rokov, podobne ako mestský kontrolór. Existuje samostatný útvar so štatutárom, ktorý sa člení na tri referáty. Vytvára záväzné stanoviská k územným a stavebným konaniam, vyhlasuje verejné súťaže. Jeho stanoviská na 95 percent rešpektujú starostovia mestských častí Košíc. Napriek tomu sa pôsobenie hlavného architekta Petra Murka spája s kritikou. Primátor ho odvolal.
Aj v Bratislave kedysi existoval útvar hlavného architekta. Naposledy plnil funkciu námestník primátora Peter Beňuška, teraz nezávislý mestský poslanec. Po roku 1994 už ostala stolička neobsadená. Súčasný hlavný architekt Štefan Šlachta má koordinačnú a poradnú funkciu, je priamym podriadeným primátora.