Bratislava má oproti mnohým iným mestám výhodu – nachádza sa na úpätí hôr. Pre prechádzku lesom alebo malý výlet s batohom preto netreba veľa urobiť.
„Je dobré, že tu máme prírodu na dotyk. Dúfam, že najbližšiu dobu sa na tom nič nezmení,“ hovorí Zora Pauliniová, odborníčka na zapájanie verejnosti do rozhodovania. Je známa svojimi potulkami po horách aj na blogu SME. Okolie mesta dobre pozná, niekoľkokrát ho prechodila s manželom a deťmi.
„Sú tu trasy, ktoré sa dajú spraviť aj s úplne malými deťmi. Napríklad po cestičkách Horského parku. Alebo sa vybrať po nábreží Dunaja cez Starý most do Sadu Janka Kráľa a Novým mostom späť,“ hovorí. So svojou rodinou však pozná hlavne Malé Karpaty.
„Chodievame aj mimo turistických značiek a je to zážitok, poznáme aj niektoré skryté vandrácke miesta, kedysi hojne osídlené. V týchto lesoch sa dajú objaviť aj staré totemy alebo zruby, kde sa dá prespať.“ Začať sa dá aj autobusom a pokračovať po vlastných.
„Očarujúca je trasa na Biely kríž, k prameňu Vydrice. Tento potok tam vyviera akoby spod jedného stromu. A odtiaľ po toku vydrice k Deviatim mlynom vo Vydrickej doline.“
V meste sa však dajú absolvovať aj hromadné túry. Klub slovenských turistov robí napríklad 10-kilometrový pochod Starým Mestom či trasu Zrušené troleje, tá je dlhá 15 kilometrov.
Pozoruhodný je sezónny pochod Veľký malokarpatský fučiak, koná sa pravidelne, tento rok 8. septembra. Vyše 35-kilometrová trasa sa začína v Rači pri kine Nádej medzi 7.00 a 8.00.
V Devínskej Novej Vsi pôsobí Turistická informačná kancelária, na jej internetovej stránke je prehľad trás. Medzi kratšie patrí Devínska Nová Ves - Devín s dĺžkou 4,8 kilometra, prejsť sa dá aj do Karlovej Vsi – 8 kilometrov.
Medzi najznámejšie trasy vôbec patrí túra na Pajštún – z Rače popri kúpalisku Zbojníčka na Medené Hámre, asi 20 kilometrov. Známy je aj prechod z Koliby na Železnú studienku alebo naopak. Trasa sa dá absolvovať aj z Lamača (6,5 kilometra).
Bratislavčania obľubujú aj peší výlet na Kačín či do Marianky.
Autor: dot