Na Železnej studienke - v chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty - plánujú investori viacero stavieb. Spoločnosť Euro Active Group Michaela Dragašiča rekonštruuje dva mlyny. Klepáč v roli sponzora, Deviaty mlyn má prenajatý od Štátnych lesov. Zároveň plánuje stavať hotel na mieste bývalej rybárskej reštaurácie.
Dopravné spojenie: Cesta mládeže
Ďalší hotel chce na mieste bývalej reštaurácie Snežienka stavať spoločnosť Snowdrop. Spoločnosť Arca Capital Slovakia plánuje prestavbu sanatória na Železnej - v jeho areáli by podľa zámeru malo stáť aj 24 rekreačných domov.
Nové aj zrekonštruované stavby rátajú s dopravným spojením cez Cestu mládeže, ktorá vedie od Vojenskej nemocnice údolím Železnej studienky. Pre túto komunikáciu platí regulovaný režim. Počas víkendu a sviatkov je tu vylúčená doprava a premáva len autobus MHD. Ochranári upozorňujú, že akékoľvek zvýšenie dopravnej záťaže územia bude nepriaznivo pôsobiť na chránenú krajinnú oblasť.
V lokalite tiež chýba vodovod a kanalizácia. Splašky z hotelov, mlynov, reštaurácií či sanatória majú končiť vo Vydrici. Podľa odborníkov je pritom už súčasná záťaž potoka neúnosná.
Prestavba sanatória
Zámer prestavby areálu sanatória na areál zdravia predložila spoločnosť Arca Capital Slovakia. Plánuje tu výstavbu 24 rekreačných domov.
Zámer predložil investor na posúdenie aj ministerstvu životného prostredia, to požiadalo investora, aby dal vypracovať dvadsaťdva štúdií. Až na ich základe bude posudzovať dopad projektu na životné prostredie.
V súvislosti s prestavbou sanatória sa vyskytli pripomienky, ktoré upozorňujú na to, že by na tomto území pribudlo 24 rodinných domov, ktoré sa volajú „rekreačné“ len preto, že územie je podľa územného plánu určené na rekreáciu.
Podľa ochranárov by zvýšenie zastavanosti spôsobilo nárast odberu vody a zvýšilo by sa aj znečistenie vodného biotopu. Malo by tu vzniknúť 140 parkovacích miest, zvýši sa dopravné zaťaženie. S takýmto typom zástavby na Železnej nesúhlasí ani mesto.
Arca Capital kúpila areál sanatória - nehnuteľnosti aj pozemky v decembri 2005 od Národného ústavu srdcovocievnych chorôb.
Klepáč
Hrubá stavba Klepáča, ôsmeho mlyna na Vydrici, je hotová. Je to jediný zrekonštruovaný mlyn z deviatich, jeho prestavba zachováva historický vzhľad. Mlyn v minulosti čiastočne zbúrali a sčasti sa stavba sama rozpadla. V rámci reštitučného konania v 90. rokoch ho dostala pôvodná vlastníčka pani Ľudmila Sedlárová (Rabanová), v súčasnosti sa o jeho opravu stará Združenie Klepáč - jeho zakladajúcimi členmi sú Viliam Sedlár a Michael Dragašič, konateľ spoločnosti Euro Active Group, ktorá rekonštrukciu mlyna financuje. Táto spoločnosť na Železnej studničke plánuje aj prestavbu Rybárskej reštaurácie na hotel a rekonštruuje Deviaty mlyn, ktorý má prenajatý od Štátnych lesov.
Podľa stanov je cieľom Združenia Klepáč, aby pozemok a nehnuteľnosť trvalo slúžili širšiemu okruhu detí a mládeže ako základňa v prírode.
V areáli plánujú obnoviť výletnú reštauráciu. Budú tu aj ihriská a stanová základňa. Vo vnútri mlyna majú byť klubovne. „V priestoroch mlyna bude jedna veľká sála určená na viacúčelové využitie, na 1. poschodí bude byt pre správcu Klepáča. Ostatné priestory budú k dispozícii deťom a mládeži. Oslovili sme skautov aj ďalšie mládežnícke organizácie. Okrem detí z Bratislavy by mal byť mlyn k dispozícii aj návštevníkom z vidieka. Tým by mal poskytnúť prírodné zázemie pri návšteve mesta,“ povedal Viliam Sedlár.
Mlyn je zrekonštruovaný v pôvodných rozmeroch, súčasťou stavby sú aj miesta, kde zostalo zachované pôvodné murivo. Za dôležitý krok pri obnove považuje Sedlár aj inštaláciu dreveného kolesa mlyna.
Deviaty mlyn
Objekt v súčasnosti opravuje spoločnosť Euro Active Group. Podľa materiálu, ktorý o mlynoch na Vydrici vypracovala Viera Obuchová z Mestského ústavu ochrany pamiatok, bol posledným z mlynov na Vydrici. Je zachytený na mape z roku 1734 a ako mlyn fungoval do roku 1868. „Na začiatku 20. storočia ho prestavali na letný penzión s reštauráciou a po druhej svetovej vojne adaptovali priestory na byty a kancelárie,“ hovorí Obuchová. Dodáva, že veľká prestavba na začiatku 20. storočia úplne prekryla všetky staršie fázy a zlikvidovala aj mlynské zariadenia.
Hotel miesto reštaurácie
Spoločnosť Euro Active Group plánuje na mieste bývalej rybárskej reštaurácie stavať hotel. Investor vlastní rozobranú stavbu, pozemok, na ktorom sa nachádza, patrí mestu. Ak bude chcieť získať územné rozhodnutie, bude si ho musieť prenajať či kúpiť. Investor výstavbu na tomto území zdôvodňuje aj tým, že bude nadväzovať na stavbu bývalej reštaurácie, tú však takmer celkom rozobrali.
Snežienka
Z bývalej reštaurácie Snežienka má vzniknúť masívny hotel s kaviarňou. Správcom pozemkov je Nové Mesto. Snežienku získalo ako súčasť nehnuteľností patriacich k lanovke. Tú dala mestská časť zrekonštruovať pred necelými dvoma rokmi.
Pozemky pod Snežienkou dala samospráva Nového Mesta do dlhodobého prenájmu Firme Snowdrop pred rokom. Ročne mestská časť získa na nájomnom 300-tisíc. Výstavba sa mala začať koncom roka. Zatiaľ je však projekt len v štádiu zámeru. Bývalá reštaurácia je dlhodobo v dezolátnom stave.
![]() Na mieste bývalej reštaurácie, ktorú začali stavať na sklonku socializmu, má byť štvorhviezdičkový hotel. FOTO SME – MILAN DAVID |
![]() Posledný v rade mlynov pri Vydrici – Deviaty mlyn. Veľká prestavba na začiatku 20. storočia úplne prekryla všetky staršie fázy a zlikvidovala aj mlynské zariadenia. FOTO SME – MILAN DAVID |