Roje komárov, ktoré v meste znepríjemňovali život, tento rok chýbajú. Magistrát podľa hovorkyne Márie Račkovej zatiaľ nedostal sťažnosti na premnoženie.
Vlani aj predvlani po povodniach bola situácia taká zlá, že mesto muselo zasiahnuť. Sedem miliónov na postrek proti komárom, ktoré sa premnožili vlani začiatkom mája, podľa Račkovej zaplatil štát v rámci odstraňovania dôsledkov povodní. Druhý postrek, ktorý bol začiatkom septembra, bol hradený z rozpočtu mesta – približne milión korún.
Milujú vodu
Normálny výskyt komárov nie je podľa entomológa Jozefa Brestovského dôvodom na plošné postreky. Tie by sa mali robiť len v prípade kalamitného premnoženia.
Na Slovensku je presne 50 druhov komárov. Preto sa nedá ich správanie zovšeobecniť, hovorí entomológ Jozef Brestovský. Sú však vývinom viazané na vodu. V minulých rokoch sa premnožili po záplavách, v niektorých mestských častiach ako Devín, Ružinov či v lesoparku sa nedalo večer ani vychádzať.
Predpoveď neexistuje
Tento rok je počasie zväčša suché, čo komárom nepraje. „Inokedy v lete sme sa večer už museli skryť, teraz pokojne sedíme v záhrade,“ povedala obyvateľka Rusoviec. V najbližších dňoch sa zmena podľa meteorológa Jozefa Iľka ani neočakáva.
„Ak sa robí predpoveď na viac ako desať dní, je to už len pre zvedavcov. A ako sa nedajú predpovedať záplavy, tak sa nedá ani povedať, či sa komáre premnožia,“ povedal Brestovský. Podľa neho však ani v prípade kalamity nie je vhodné robiť veľkoplošné postreky mimo obývaných zón. „Pred komármi sa majú chrániť ľudia, nie príroda. Komáre sú súčasťou ekosystému. Používané insekticídy zničia nielen ich, ale aj všetok ostatný hmyz, ktorý je potravou pre hmyzožravé živočíchy, ako vtáky, netopiere, žaby či ježe,“ hovorí Brestovský. Preto by sa pred postrekmi mal robiť v oblasti monitorovací prieskum.
Komáre si počkajú
Komárom sa darí po záplavách. Keď vody ustúpia, kalamitné druhy nakladú vajíčka na povrch vlhkej pôdy. Po vyschnutí liahnisk sú vajíčka schopné čakať na ďalšiu záplavu aj niekoľko rokov. Sila kalamity je daná silou záplavy.
Pavel Virág z Povodia Dunaja povedal, že stavy Dunaja sú nižšie ako zvyčajne, okolo 200 centimetrov. Sucho a krátkodobé horúčavy však nehrajú až takú úlohu, Dunaj má totiž veľké povodie.
(lin)