Najviac turistov v meste je stále z Česka. Minuloročné štatistiky hovoria o náraste počtu turistov od susedov, v roku 2005 ich tu bolo o päťtisíc menej.
„Stále patria medzi najpočetnejších, je to prirodzené,“ hovorí Milan Vajda z magistrátu. Česi podľa neho Bratislavu po menej výrazných číslach z 90. rokov opäť objavujú.
To, že ich sem chodí najviac, je podľa neho aj väzbami, ktoré po rozdelení štátu pretrvali. Za vysokými číslami však magistrát vidí predovšetkým obchod. „Podľa údajov Bratislava Hotel Association až 70 percent zo všetkých ubytovaných turistov je tu za účelom biznisu.“
Česi milujú Senec
Česi držia najvyššie čísla v návštevnosti aj v okolí Bratislavy a nie vždy iba vďaka obchodu. Typický príklad je Senec. „Je to tak a vždy to tak bolo,“ povedala o Čechoch Silvia Škultétyová zo seneckej správy cestovného ruchu. Kedysi sa dokonca stávalo, že zo všetkých objednávok bola jediná zo Slovenska a všetky ostatné z Česka. Teraz sa to však pomaly mení a Slovákov už je v Senci viac.
Ako hovorí, Česi majú senecké jazerá radi pre blízkosť a dobré ceny, trávia tu víkendy a vracajú sa sem, oproti minulosti preferujú hotely pred kempom.
Slováci v Prahe
Podľa oficiálnych štatistík Slováci v Prahe nie sú číslom jeden, napriek geografickej i jazykovej blízkosti.
Organizácia Czech tourism za minulý rok v pražských ubytovniach evidovala vyše 74-tisíc Slovákov, čo je až 13. miesto v rebríčku. Najviac turistov do Prahy prišlo z Nemecka (vyše pol milióna), Veľkej Británie (tiež asi pol milióna) a Talianska (300-tisíc). Celkovo v Prahe prespali asi štyri milióny turistov.
V návštevnosti Česka sú Slováci na šiestom mieste, Praha je však aj ich najobľúbenejšou destináciou. „Zaznamenávame záujem o koncerty, napríklad Rolling Stones alebo Robbieho Williamsa, o muzikály a divadelné predstavenia,“ tvrdí Michaela Siveková z organizácie. O Prahu je záujem aj ako o kongresové mesto.
Slováci navštevujú rodinu
Dôvodom na návštevu Česka a Prahy je podľa Sivekovej cenová prístupnosť a to, že tu odpadá jazyková bariéra.
Tiež dlhoročné spolunažívanie oboch národov a s tým spojená príbuzenská a priateľská previazanosť. „Preto Slováci veľmi nevyužívajú hotely, ale navštevujú príbuzných, čo nám znemožňuje štatisticky zistiť, koľko ich sem prichádza.“
Vajda hovorí, že Slováci sú zrejme v Prahe druhým najpočetnejším národom, mnohí tam dočasne žijú či študujú. Podľa neho ide o niekoľko desaťtisíc Slovákov. Potvrdil to aj Václav Novotný, riaditeľ Pražskej informačnej služby. „Slováci tu tvoria asi iba dve percentá všetkých turistov, nie je to žiaden extra výsledok na to, že sme susedia. Z toho, koľko ich je však v uliciach, vidno, že je ich tu oveľa viac, ako ukazujú štatistiky.“
Turisti v meste
Oficiálne sem najviac príde Čechov, v počte prenocovaných však víťazia Nemci.
Napriek tomu sa počet prenocovaní českých turistov minulý rok zvýšil o 9 percent. Česi teda do Bratislavy chodia i tu nocujú častejšie.
Všeobecne je najviac návštevníkov mesta zo Slovenska, teda z iných častí republiky. Štatistika hovorí, že je to za minulý rok až 230-tisíc ľudí, teda 33 percent všetkých návštevníkov.
Tretí v návštevnosti sú Nemci, po nich Briti a piati sú Taliani. Japonci sú na 10. mieste po Američanoch.
Oproti roku 2005 sem v minulom roku prišlo až o 24 percent viac Britov a 23 percent viac Rakúšanov.
Naopak, najviac ubudlo Američanov (pokles až o 8 percent), francúzskych turistov (o 6 percent) a mierne aj Maďarov. Francúzi boli v roku 2005 na 6. mieste, teraz sú na ôsmom. (dot)