Samostatné chránené stromy sú pre obyvateľov prekážkou. Tvrdí to ochranárka Katarína Šimončičová. „Neviem o nikom, kto by bol rád, že ho má vo svojej blízkosti,“ povedala.
Na území mesta ich je 29, najviac v Starom Meste – až 27. Zvyšné dva sú v Devínskej Novej Vsi (sofora) a v Devíne (jarabina). Väčšina z nich je v súkromnom vlastníctve.
Opora lešeniam
„Niektorí nechápu, že takýto strom je cennejší ako dom, v ktorom žijú,“ hovorí ochranárka. Spomína si na prípad skupiny troch stromov na Galandovej 7.
„Boli by určite zničené, keby som nezavolala políciu. Pri rekonštrukcii autistického centra si robotníci o ne opierali lešenie.“ Teraz sú stromy odebnené. Ochranárka hovorí, že keby sa dosky dali dole, bolo by vidieť poškodenie. Dub na Šulekovej zase podľa nej prekážal majiteľovi pozemku pri stavbe garáží. Hovorí, že o stromy sa nikto nestará.
Stromy spadajú pod správu Štátnej ochrany prírody. „Tá však nemá na údržbu dostatok peňazí,“ hovorí Tomáš Fraňo, arborista. „Pokiaľ viem, na rok to bolo 400tisíc korún, a to je pri vyše 600 stromoch smiešna suma.“
Podľa neho je stav týchto stromov oproti Rakúsku alebo Česku alarmujúci, u nás sa vzťah k nim dá nazvať neúctou. V Rakúsku štát finančne prispieva majiteľom pozemkov na starostlivosť o takéto chránené dreviny.
„Len na území Viedne je takých stromov toľko ako u nás v celej republike,“ povedal.
Starostlivosť o stromy
Takéto stromy sú prevažne staré, čomu zodpovedá aj ich zdravotný stav. Starostlivosť o ne pritom nie je každodenná.
„Ľudia s tým však mávajú problém,“ potvrdila Dagmar Boršošová z krajského úradu životného prostredia, ktorý má chránené stromy v Bratislave na starosti.
„Sú v zlom stave. Trend je taký, že ročne jeden až dva vyjmeme spod ochrany, lebo vyschnú.“
V minulom roku úrad zrušil ochranu liesky na Partizánskej, pretože absentovali prírodné hodnoty, pre ktoré mala byť chránená.
Za poškodenie je pokuta
Boršošová tiež spomína jeden prípad zanedbanej starostlivosti. Išlo o paulovniu na Škarniclovej v majetku Starého Mesta. Krajský úrad nariadil ošetrenie, ktoré sa potom aj uskutočnilo. „Ak niekto strom poškodí, môže dostať pokutu, niekoľkokrát už také konania prebehli,“ hovorí.
Dotácie majiteľom na starostlivosť sa dajú získať, v prípade chránených stromov sa však skôr využívajú granty.
K 31. decembru 2006 bolo na Slovensku spolu 1320 chránených stromov a ich skupín vrátane stromoradí, celkovo 70 druhov.
Podľa dostupných údajov v minulom roku na ošetrenie 29 chránených stromov preinvestovala Štátna ochrana prírody 267-tisíc korún. Z toho 157-tisíc bolo z jej rozpočtu, 35-tisíc uhradili vlastníci pozemkov, 10-tisíc obce a 65-tisíc šlo zo Zeleného projektu.
Fakty o chránených stromoch
Na stránke stromy.enviroportal.sk je celý katalóg, fotografie i dôvody ochrany stromov. Je tu i miesto výskytu, rozmery, vek a vlastníctvo.
V Bratislave sú chránené: sofora na Charkovskej v Devínskej Novej Vsi, oskoruša v devínskom vinohrade, figovník na Partizánskej 6, borovica na Vlčkovej 39, gledíčia na Vlčkovej 8, tis na Goradzovej 15, borovice na Ulici francúzskych partizánov, dub, judášovec a ľaliovník na Galandovej 7, dub na Godrovej, breza na Mišíkovej 36, gaštan na Korabinského, magnólia na Somolického 2, magnólia na Palisádach 28, ginkgo na Godrovej 8, tis na Šulekovej, dub na Šulekovej 35, lipa na Partizánskej 9, paulovnia na Škarniclovej pri internáte, jedľa v Kráľovskom údolí 4, duglaska na Malej 3, jaseň na Rudnayovom námestí, dub na Drotárskej 29, brezy v Mlynskej doline, platan na Kysuckej, katalpa na Mickiewiczovej, moruša na Dobrovského, borovica na B. Němcovej 8, dub na Moyzesovej 4 a sofora na Vajanského nábreží v parčíku.
(dot)
![]() Figovník na Partizánskej ulici vymrzol, takže z neho ostala už iba časť. V záhrade centra, kde sa nachádza, z jeho plodov dokonca kedysi robili lekvár. FOTO SME – PETER ŽÁKOVIČ |
Jaseň na Rudnayovom námestí má sedemnásť metrov. Spadá pod mestskú časť rovnako ako sofora v parku na Vajanského nábreží alebo trojica stromov na Galandovej. FOTO SME – PETER ŽÁKOVIČ |