Vo Viedni funguje inštitút, ktorý sleduje vône mesta. Cieľom je zistiť, či sú napríklad vône z pekární, kvetinárstiev alebo námestí natoľko zaujímavé, že lákajú turistov.
Bratislava niečo také zatiaľ neskúma. Musí sa totiž najskôr vyrovnať s pachmi, ktoré turistov môžu skôr odrádzať a domácim znepríjemňujú rôzne kúty mesta.
Letné obdobie patrí k najkritickejším. Teplo a zmeny tlaku zápach zvýrazňujú, v centre sa šíri smrad z kanálov. Vodárne to zdôvodňujú tým, že mnohé reštaurácie používajú drviče odpadu. Zahusťujú tak splaškové vody a sťažujú ich odtok.
Len so zadržaným dychom sa pri horúčavách dá prejsť úsekmi okolo niektorých zastávok, staníc či cez určité námestia. Mesto chce problém riešiť aj otvorením nových verejných toaliet a intenzívnejším čistením. To však ani s dohľadom polície nemusí byť vždy účinné.
Teplo v meste zvýrazňuje zápach z kanalizácie. Ruší hlavne v centre.Odstrašujú aj miesta,ktoré ľudia používajú ako verejné toalety.
Teplé počasie a zmeny tlaku prispievajú k tomu, že určitými časťami mesta sa pre smrad takmer nedá prejsť. V centre najviac páchne kanalizácia.
Pri zastávkach MHD, na staniciach a niektorých námestiach zase odstrašuje nasladlý zápach. Svedčí o tom, že tieto miesta ľudia využívajú ako verejné toalety.
Kanalizácii nesvedčia drviče
Občasným, ale výrazným puchom z kanalizácie je známa napríklad križovatka ulíc Laurinská a Rybárska brána. Na každej strane uličky, ktorá vedie na Hviezdoslavovo námestie, sú terasy reštaurácií a kaviarní, denne tadiaľ prechádza množstvo turistov.
Hovorkyňa Bratislavskej vodárenskej spoločnosti Jana Štulajterová povedala, že zápach spôsobujú zmeny tlaku a tuhý, kašovitý odpad. Ten produkujú najmä reštaurácie, ktoré používajú drviče odpadu. Za smrad môže aj zanedbanie čistenia kanalizačných prípojok.
„Môžeme ich kontrolovať aj postihovať,“ povedala Štulajterová o znečisťovateľoch. Vodárenská spoločnosť sa pri kontrole chce zamerať hlavne na reštaurácie v pešej zóne. Používanie drviča na odpad je totiž v rozpore s kanalizačným poriadkom. Toho, kto vypúšťa zahustený odpad, prezradí zanesená kanalizačná prípojka. Okrem poplatku za používanie kanalizácie bude musieť priplatiť za zvýšené znečisťovanie.
Kde treba zadržať dych
Čakanie na autobus pri Hlavnej stanici či na Patrónke môže byť neznesiteľné. Tieto miesta, ako aj okolie zelenej plochy na Kamennom námestí alebo Šafárikovo námestie často slúžia ako toalety. Aj popod schodisko na autobusovej stanici smerom k nástupištiam sa dá prejsť len so zadržaným dychom.
Mesto môže v častiach, kde robí údržbu, zabezpečiť intenzívnejšie čistenie. Mária Račková z magistrátu povedala, že na problémové miesta upozorní mestskú políciu. Zlepšenie chce mesto dosiahnuť aj novými toaletami na Uršulínskej. Prístupné by mali byť na jeseň.
Hovorkyňa Slovak Lines Eva Vozárová vysvetlila, že okolie autobusovej stanice každý deň čistia aj dezinfekčnými prostriedkami. „Nie je to naplno viditeľné, pretože tieto miesta sú znečisťované neustále. Pracovníci našej ochranky takýchto občanov upozorňujú, nemajú však v tomto smere veľké právomoci.“ Situáciu by podľa Vozárovej zlepšila výstavba novej stanice.