Na Kalvárii celý júl pracovali brigádnici. Počas štyroch týždňov sa tu vystriedali dva turnusy, mladí ľudia z Francúzska, Belgicka, Španielska či Chorvátska. „Tento rok sme tu mali dokonca aj pár z Južnej Kórey,“ hovorí jedna z vedúcich tábora Jana Panáková. Dodala, že pre väčšinu brigádnikov bola Kalvária jednou zo zastávok na ceste po Európe. Robili jednoduché stavebné práce a environmentálne úpravy. „Čistili chodníky, spod hrubého nánosu zeminy sa podarilo odkryť aj kamennú cestičku. Vysekávali agáty, ktoré bránili vo výhľade na mesto.“
Tábor už po tretí rok organizovala Asociácia priemyslu a ochrany prírody a Staré Mesto.
Mestská časť Staré Mesto v rozpočte na tento rok s investíciou na Kalváriu neráta. Napriek tomu, že projekt obnovy schválili pred piatimi rokmi. Ráta so zakonzervovaním a prezentáciou základov pôvodných zastavení. Pozemok, na ktorom sa Kalvária nachádza, je síce v mestskej časti Staré Mesto, ale patrí rímskokatolíckej cirkvi.
Na fare nám na otázku, či nemajú tento rok nejaké plány s obnovením Kalvárie, odpovedali, že sa máme obrátiť na pamiatkarov. Tí sa však zaoberajú výskumom a nie investíciami do obnovy. V roku 2003 Staré Mesto a APOP urobili kampaň na získanie sponzorských darov na obnovu Kalvárie. Získali však len jeden dar 100-tisíc od tabakového koncernu. Peniaze použili na rekonštrukciu studne. Mestská časť dvakrát neuspela so žiadosťou o grant od Európskej únie.
Asociácia v tejto súvislosti oslovila aj bratislavské farnosti, tie však na obnovu neprispeli.
Kopec, nazývaný Kalvarie Berg, bol pôvodne vinohradom, neskôr ho vyklčovali a porast tvorila tráva a kríky, momentálne je to lesnatá plocha a ochranári trvajú na zachovaní lesa. Kopec bol dominantou mesta, historické veduty ho zachytávajú s tromi krížmi na vrchole. Z pôvodných stavieb zostali zachované len niektoré základy a torzo jedného zastavenia.
Autor: japa