Mestskí policajti pred niekoľkými dňami asistovali pri otváraní dvoch bytov. V jednom z nich 85-ročná žena upadla do bezvedomia počas telefonovania so známou. K otvoreniu ďalšieho privolali políciu susedia, ktorých zalarmoval šíriaci sa zápach. V byte našli mŕtvu 80-ročnú ženu.
Niektoré mestské časti sa snažia takýmto situáciám predísť tým, že osamelo žijúcim seniorom ponúkajú tiesňové volacie zariadenie. Samoplatcu by spolu s inštaláciou stálo vyše 10-tisíc korún. K tomu ešte treba prirátať mesačný poplatok 420 korún, ktorým sa hradí 24-hodinová služba na tiesňovej linke a poplatky za tiesňové volania.
V spolupráci s neziskovou organizáciou Volanie života – Phonae Vitae, službu využívajú seniori v Dúbravke, Starom Meste a od septembra by ju mali vyskúšať aj v Petržalke. „Službu sme ponúkli všetkým mestským častiam, ale zatiaľ zareagovali len tieto tri,“ povedala riaditeľka organizácie Carmen Turanyiová.
Dúbravka sociálne odkázaným seniorom ponúka zavedenie linky len za úhradu mesačného paušálu. Osamelým starším ľuďom s nízkym príjmom finančne prispeje aj na prevádzku, platia iba prevolané impulzy. Úrad môže zapožičať trinásť zariadení na neobmedzenú dobu. Teraz ich využívajú piati seniori. Pracovník sociálneho oddelenia vysvetlil, že niektorých dôchodcov odrádza platenie paušálu. „Kým sú presvedčení, že sa ešte o seba vládzu postarať, žiadosť o zariadenie odkladajú.“
V Starom Meste službu využili 13 seniori.
Petržalka plánuje inštaláciu 50 zariadení. Pripravuje už aj zoznam záujemcov, ktorí by ich od septembra mohli dostať. „Samospráva má záujem poskytnúť zariadenie prioritne tým, ktorí žijú sami,“ povedal petržalský hovorca Ľubomír Andrassy.
Používanie tiesňového zariadenia je jednoduché. Senior so sebou stále nosí malé tlačidlo, ktoré si zavesí na krk alebo pripne na ruku. Pripojí sa na bežnú telefónnu linku. Po stlačení tlačidla sa automaticky vytočia zadefinované telefónne čísla na asistenta tiesňového volacieho centra, člena rodiny alebo opatrovateľa.
Autor: dagu