Do roku 2010 treba vyriešiť diaľničný úsek D1 Bratislava – Trnava. Ministerstvo dopravy predpokladá, že dovtedy už nebude tento úsek vyhovovať nárokom na dopravu.
V auguste preto vznikne technická štúdia rozšírenia diaľnice na šesť pruhov. Potvrdil to hovorca ministerstva dopravy Marián Jánošík.
„Štúdia je v štyroch variantoch, z ktorých sa vyberie najefektívnejší na ďalšie stupne projektovej prípravy,“ povedal Jánošík. Ide o finančne náročný projekt – predpokladajú sa náklady osem miliárd korún, okrem toho treba rátať s problémami pri výstavbe, ktorá sa bude robiť počas prevádzky diaľnice. „Výstavba preto môže trvať až okolo štyroch rokov,“ povedal Jánošík.
Po roku 2005 nastal nárast dopravy z Bratislavy a do nej do takej miery, aká sa v minulosti nepredpokladala. O tom svedčí aj Prístavný most, ktorý je najzaťaženejšou komunikáciou na Slovensku, ale jeho stav tomu nezodpovedá. Opravujú ho pravidelne pre poruchy statiky a poškodenia vozovky.
Skutočný problém tu nastane po rozšírení diaľnice – most sa totiž nedá zozšíriť. Riešiť lievik, ktorý tak vznikne, bude treba podľa Jánošíka celkovou reguláciou dopravných prúdov pomocou pripravovaných informačných systémov diaľnice a bratislavských ciest. Dokončiť sa má takzvaný stredný dopravný okruh mesta vrátane svetelných križovatiek, jeho plánovanou súčasťou je napríklad severná tangenta.
Ďalšou možnosťou odľahčenia diaľnice D2 a D1 bude podľa Jánošíka pripravovaný úsek diaľnice D4, známy ako nultý okruh. Tento projekt je stále na úrovni technickej štúdie, vyberá sa vhodný variant.
Mestá a obce okolo Bratislavy sa však búria proti tomu, aby nová diaľnica s tunelom viedla blízko ich domov (v niektorých prípadoch iba 150 metrov) a vzácnej prírody Karpát.
Autor: lin