Martin Minárik so synom Michalom práve pricestovali z Košíc na bratislavskú Autobusovú stanicu Mlynské Nivy. „Cestujeme k rodine a ďalší autobus nám ide až o dve hodiny. Chceli sme sa zatiaľ ísť niekam najesť, ale bez kufra, tak sme hľadali úschovňu batožín. Väčšinou vždy býva niekde zastrčená, tak sme sa radšej hneď opýtali na informáciách.“
Na autobusovej stanici je úschovňa najlacnejšia
Odložiť batožinu si na autobusovej stanici cestujúci môžu hneď pri príchode od nástupíšť, na strane, kde sú informácie, pokladne a iné služby pre cestujúcich.
Úschovňa, ktorú prevádzkuje súkromná firma, je otvorená celý týždeň. Počas pracovných dní funguje od 7.00 do 21.00, cez víkendy a sviatky do 18.00. Medzi 12.00 a 12.30 je každodenná prestávka. Pracovisko má len slovenský názov, v angličtine a nemčine sú upozornenia na otváraciu dobu.
Za uloženie jednej batožiny do 15 kg sa platí 25 korún za deň, za batožinu s väčšou váhou o desať korún viac. Najdlhšia doba, na akú veci uschovajú, je 30 kalendárnych dní. Batožinu vydajú na úschovný lístok. Občiansky preukaz alebo iný doklad nie je potrebný. Rovnaké je to aj v ďalších úschovniach.
Na železničných staniciach možno opäť budú skrinky
Na Hlavnej stanici je úschovňa batožiny blízko jedného z východov od vlakových nástupíšť.
Cestujúci, ktorí prichádzajú hlavným východom, však môžu mať s jej hľadaním problém. Z haly preto ukazuje smer veľký nápis. Priamo nad okienkom úschovne sú aj názvy v angličtine a nemčine.
Otváracie hodiny sú každý deň v týždni rovnaké od 5.30 do 24.00 s prestávkami medzi 12.00 až 12.30 a 18.00 až 18.30. Jednodňová úschova kusu batožiny do 15 kíl stojí 30 korún, ťažšia vyjde na 40 korún. Za 30 korún na deň si tu možno uložiť aj bicykel alebo kočík. Cestujúcim odporúčajú, aby si batožinu vyzdvihli 15 minút pred odchodom vlaku a vyhli sa tak zbytočnému stresu pred cestou.
Od roku 2003 tu prevádzkuje úschovňu dodávateľská firma. Miloš Čikovský za Železničnú spoločnosť Slovensko povedal, že činnosť úschovní na železničných staniciach ukončili v roku 2002, pretože sa nerentovali. Preberali ich zmluvní partneri. Železničná spoločnosť neskôr opäť obnovila úschovne na 26 staniciach. Od júla k nim patrí aj stanica Bratislava-Petržalka.
Skrinky sa možno vrátia
Zo staníc sa vytratili úschovné skrinky, ktoré už boli často opotrebované a poruchové. Problematická bola tiež dostupnosť náhradných dielov na ich opravy. Na nákup nových skriniek Železničná spoločnosť nemala peniaze. Teraz by sa to však mohlo zmeniť.
„V súčasnosti pripravujeme dodávateľským spôsobom obnovenie služby prostredníctvom úschovných skriniek modernejšieho prevedenia,“ vysvetlil Čikovský.
Skúšobná prevádzka by mala prebehnúť pravdepodobne už v týchto mesiacoch. Po overení funkčnosti a spoľahlivosti by skrinky mohli pribudnúť na vybraných železničných staniciach.
Letisko: batožinu aj zabalia
Letisko M. R. Štefánika nemá úschovňu batožín priamo v budove. Záujemcovia ju nájdu v priestoroch pokladne na parkovisku pred odletovým terminálom. Ide o dve modré búdky s oranžovými nápismi v slovenčine a angličtine.
„Cestujúcich k úschovni nasmeruje aj letiskový personál,“ povedala hovorkyňa letiska Zora Kalousková.
Batožinu v úschovni na požiadanie aj zabalia do ochrannej fólie. Uschovanie príručnej batožiny (35 x 50 x 20 cm) do piatich hodín stojí 30 korún, štandardnej batožiny 40 a objemnej 50. O 20 korún viac za každý typ batožiny stojí uschovanie do 24 hodín.